Niektorí ľudia si myslia, že kladenie otázok je znakom slabosti a neistoty. Podľa experta na komunikáciu ide, naopak, o veľmi užitočný zvyk, ktorým dokážete ľudí okolo seba ovplyvniť či zmeniť ich názor. „Kladenie otázok vás stavia do pozície sily. Váš status môže zvýšiť a ich znížiť. Stačí, ak položíte ťažkú otázku,“ vysvetľuje Matt Abrahams zo Stanfordovej univerzity.

Keď sa pýtate dobré otázky, dávate tým najavo, že vám na konverzácii záleží. Prejavujete empatiu a ochotu učiť sa. „Tieto vlastnosti sú pre kariérny rast a prehlbovanie vzťahov veľmi dôležité,“ dodáva expert. Úspešní lídri totiž často vyvažujú dôveryhodnosť pokorou, ochotou učiť sa a dobrými vzťahmi s kolegami.

Abrahams zdôrazňuje, že nie každá otázka má potenciál priniesť pozitívne výsledky. Aj preto je podľa neho dôležité naučiť sa, kedy sú otázky na mieste a ako sa ich správne pýtať. Dobré otázky majú tri základné prvky:

  1. Sú stručné, aby poslucháča nerozptyľovali.
  2. Nadväzujú na to, čo druhá osoba povedala, a posúvajú konverzáciu ďalej. Nie sú parafrázou ani sumárom toho, čo už v konverzácii odznelo.
  3. Zameriavajú sa na kľúčovú myšlienku alebo „podstatu“ témy.

Klásť dobré otázky, najmä s cieľom niekoho presvedčiť, ovplyvniť alebo zmeniť jeho názor, si vyžaduje prax. Začnite napríklad tým, že budete k bežným rozhovorom pristupovať ako k rozhovorom, kde sa o druhej osobe alebo danej téme snažíte dozvedieť viac, odporúča Abrahams.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Z jej učenia si môžu brať príklad nielen deti, ale aj dospelí. Ponúka im sedem kľúčov k úspechu