Pracovníci čelia novej hrozbe. Je ňou prepúšťanie, ktorého podstatou je ospravedlnenie výpovede málo závažným porušením firemných pravidiel. Na vlastnej koži ho už zažili aj zamestnanci niektorých z popredných svetových firiem vrátane Nissanu, Boeingu či Citigroup.

Meta napríklad nedávno prepustila približne dvadsať zamestnancov za to, že zneužívali pridelené stravné lístky. Firma EY sa zas rozlúčila s pracovníkmi, ktorí sledovali viacero školiacich videí naraz.

Varovanie a predvídanie

Porušenia firemných pravidiel, ktoré zamestnanci v minulosti považovali za drobné prehrešky, môžu byť po novom dôvodom na prepustenie. Právom to v nich ale vyvoláva otázku, či sa spoločnosti sprísňovaním prístupu iba nesnažia zakryť znižovanie nákladov. „Každá minca má dve strany. Zamestnancom sa môže zdať, že firma nastavila nereálne termíny, dáva im príliš veľa práce alebo im neposkytla jasné usmernenie. Zamestnávateľ zas môže vnímať zneužívanie výhod alebo obchádzanie pravidiel ako podkopávanie nastavených systémov,“ vysvetlil pre Financial Times Leo Martin, riaditeľ spoločnosti GoodCorporation, ktorá firmám pomáha navrhovať, budovať a zlepšovať etické programy a programy na dodržiavanie pravidiel.

Jedným z dôvodov, prečo firmy zaujali voči prehreškom tvrdší postoj, môže byť snaha vyslať akési varovanie, že porušenie pravidiel nebude bez následkov. Takáto vysoká úroveň disciplíny je typická najmä pre prísne regulované odvetvia, akými sú bankovníctvo a finančné služby, ktorým za nedodržanie predpisov hrozia vysoké pokuty.

Ďalšou motiváciou je domnienka, že menšie prehrešky vrátane zneužívania firemných výhod môžu byť predzvesťou dopustenia sa vážnejších etických chýb. Niektoré firmy si potrpia na zachovanie integrity, a tak majú voči porušovaniu internej politiky „nulovú toleranciu“. Príkladom je spoločnosť Fidelity Investments, ktorá prepustila zamestnancov za hranie hry Fantasy Football, čo bolo podľa nej v rozpore s firemným pravidlom o hazardných hrách.

Opatrnosť je na mieste

Rekrutéri, HR manažéri a odborníci na pracovné prostredie tvrdia, že spôsob doručenia výpovede je rovnako dôležitý ako jej dôvod. V ére sociálnych sietí sa totiž ukrivdení zamestnanci naučili deliť o svoje problémy so svetom. Na internete tak pribúdajú príspevky, v ktorých bez prikrášľovania vyjadrujú svoju nespokojnosť s bývalým zamestnávateľom.

Keďže majú tieto videá potenciál stať sa virálnymi a poškodiť reputáciu firmy, zamestnávatelia začali prehodnocovať prístup. Pri prepúšťaní musia byť po novom oveľa opatrnejší. „Žijeme v čase, kde môžu mať impulzívne rozhodnutia veľké následky,“ zdôraznila Habiba Khatoonová, riaditeľka spoločnosti Robert Walters.

Čoraz viac firiem preto volí takzvané „etické prepúšťanie“. Tento pojem označuje transparentný prístup založený na pravidlách, vďaka ktorým dokážu zamestnávatelia poukázať na konkrétne porušenia politiky. Už sa viac neoháňajú subjektívnymi dôvodmi, akým je zhodnotenie, že zamestnanec jednoducho „nezapadol“ do kolektívu, a tak sa s ním budú musieť rozlúčiť.

Ďalšie dôležité správy

Vedecké štatistiky, ktoré skúmali úzkosť a vyhorenie v populácii SR, ukázali, že 79% pracujúcich po príchode domov, už nemá energiu na rodinu.
Neprehliadnite

Kariérny rast stráca na príťažlivosti. Čoraz viac zamestnancov odmieta povýšenie