Mladí ľudia pracujúci z domu sa zasekli v bludnom kruhu. Ich dni totiž vyzeráju nejak takto: budíček, práca, spánok a znovu budíček, práca a spánok dookola, kým nepríde víkend. Niektorí z nich pocity izolácie a otupenosť pripísali stavu, ktorý nazvali depresia z práce z domu.

Grace Phelanová je jednou z nich. V októbri na TikToku zverejnila video, v ktorom sa sťažuje na svoj denný režim, pretože tajne dúfala, že je na tom niekto podobne. Našťastie pre ňu mala pravdu, píše Business Insider.

Daždivé britské počasie a práca z domu v nej vyvolali beznádej, že sa už z domu nikdy nedostane. „Posledných bohviekoľko dní som v podstate chodila z postele rovno k laptopu,“ povedala mladá žena vo videu. Za dobrý deň považovala ten, keď sa jej podarilo ísť do posilňovne, kde absolvovala tréning, a potom sa vrátila naspäť domov pred televízor. „Ani som ho nesledovala, pretože som popritom surfovala TikTokom. Potom som šla spať a kolobeh začal odznova,“ dodala.

Phelanová priznala, že sa pred svojím priateľom psychicky zrútila, pretože každodennú monotónnosť ďalej nezvládala a túžila po zmene. Mladá žena sa tým dostala do patovej situácie, kde zúfalo túži po novom zamestnaní, no zároveň odmieta prijať niektoré povinnosti spojené s dochádzaním do práce.

„Nemyslím, že by sa mi každý deň chcelo chodiť do kancelárie či komunikovať s ľuďmi a musieť sa líčiť,“ vysvetlila Phelanová s tým, že má problém nájsť ideálne riešenie. Napriek tomu, že má na TikToku iba málo sledovateľov, Phelanovej video zarezonovalo v mnohých používateľoch, ktorí sa cítia rovnako.

Expertka varuje pred zlozvykmi

Licencovaná psychologička Kelsey Latimerová vysvetlila, že extroverti a ľudia, ktorých prítomnosť ostatných nabíja energiou, môžu mať väčší problém s prácou z domu. Podobne sú na tom dokonca aj introverti, ktorým v domácom prostredí môže chýbať určitý druh štruktúry, ktorý práca v kancelárii ponúka.

„Ľudia môžu zanedbať prípravu do práce, akými sú ranná sprcha či prezliekanie sa z pyžama, a môžu si vytvoriť zlé návyky, akým je práca z postele,“ varovala expertka. Ak sa totiž tieto zlozvyky stanú normou, môže dôjsť k vytvoreniu nezdravého režimu.

Ľudský mozog si napríklad posteľ spája s oddychom a spaním. Ak sa stane novou „kanceláriou“, zamestnanec sa môže počas práce cítiť ospalo a aj jeho tempo práce sa spomalí. V noci zas môže mať problém zaspať.

Latimerová odporučila vyhradiť si doma priestor alebo trebárs aj malý stolík, ktorý by slúžil ako náhradná kancelária.  

Cesta von existuje

Phelanová s cieľom bojovať proti depresii z home officeu začala počas dna chodiť na prechádzku. TikTokerka Beth, ktorá trpí poruchou pozornosti s hyperaktivitou, zas našla vlastný liek. Aj ona kedysi zvykla pracovať z pohodlia postele. „Môj život bol tak strašne depresívny,“ zaspomínala si Beth.

Bludný kruh sa jej podarilo prelomiť tak, že si pred prácou našla čas len pre seba. Buď sa venovala joge, išla sa prejsť alebo si len tak hodinku poležala v posteli. „Robíte najprv niečo pre seba, až potom pre zamestnávateľa. Niečo, vďaka čomu nemáte pocit, že len zahnívate v práci,“ uzavrela TikTokerka.

Ďalšie dôležité správy

7 príznakov syndrómu vyhorenia: Ohrozuje práca vaše psychické zdravie?
Neprehliadnite

Majú z neho depresie. Ľudia na TikToku kritizujú osemhodinový pracovný čas, vraj je staromódny