Niektorí zamestnanci výškou platu nespĺňajú kritériá pre zisk sociálnych dávok, no zároveň si nemôžu dovoliť platiť za nájom či zdravotnú starostlivosť. Po novom majú takíto ľudia podľa Business Insideru označenie ALICE (skratka z anglického Asset Limited, Income Constrained, Employed).

Ide o pracovníkov, ktorých platy zvyčajne nestačia na pokrytie všetkých účtov, čo znamená, že žijú od výplaty k výplate. Niektorí sú dokonca nútení obetovať peniaze na nájomné a kúpiť si za ne potraviny či lieky.

Do kategórie ALICE patrí až 29 percent Američanov, zatiaľ čo pod hranicou chudoby žije len 12 percent. Nárast počtu pracovníkov, ktorí žijú od výplaty k výplate, svedčí o tom, že politici na zmeny nestíhajú reagovať.

Čoraz viac ľudí totiž vinou inflácie trápia vyššie výdavky, no na pomoc od štátu nemajú nárok. Situácia sa tak oproti pandemickým časom značne líši, keďže vlády vtedy zrušili viaceré podmienky na zisk pomoci a poskytli priame stimuly.

Rozmach ALICE je zrejme jedným z dôvodov, prečo sú Američania aj v prípade správ o dobrom ekonomickom vývoji značne skeptickí. Takisto to vyvracia domnienku, že v Spojených štátoch sa majú najhoršie obyvatelia, ktorí sú leniví a nepracujú. Najnovšie údaje organizácie United for ALICE odhalili, aké majú ľudia náklady a platy, pričom väčšina ich zamestnávateľov neplatí dostatok peňazí na pokrytie všetkých výdavkov.

„Je to matematická rovnica a štrukturálny problém. Nie je to o tom, že by sa niekto málo snažil,“ dodala riaditeľka organizácie Stephanie Hoopesová.

Ďalšie dôležité správy

Steve Adcock
Neprehliadnite

Podstatou finančnej istoty nie sú peniaze, ale čas. Vysoký plat nezaručuje predčasný dôchodok