„Nike bola vždy dôležitým prvkom mojej identity,“ povedal Elliott Hill, keď sa v septembri stal výkonným riaditeľom svetoznámej športovej značky. Nešlo iba o prázdne reči, píšu Financial Times. Hill vo firme začínal ako stážista a trvalo mu roky, kým sa na prestížnu pozíciu vypracoval. Jeho príbeh nie je v malej skupine top manažérov, ktorí v jednej spoločnosti strávili roky šplhaním po korporátnom rebríku, ničím výnimočným.
Tento typ lojality môže firme priniesť značné výhody, tvrdí Claudius Hildebrand, spoluautor knihy „Životný cyklus riaditeľa“ a konzultant v spoločnosti Spencer Stuart. „Títo lídri podporujú kontinuitu a zlepšujú morálku, pretože zamestnanci vďaka nim vidia možnosť kariérneho rastu, čo posilňuje ich lojalitu,“ dodáva. Manažéri, ktorí sa na vrcholovú pozíciu vypracovali dlhoročným pôsobením v jednej firme, mali navyše dostatok času na utužovanie vzťahov s akcionármi, finančníkmi i zákazníkmi.
Ich jedinou nevýhodou je, že môžu mať „tunelové videnie“ a brzdiť snahy o inováciu. Takmer celý život strávili u jedného zamestnávateľa, a tak nemali možnosť získať v iných podnikoch nové skúsenosti a pohľady na svet. Docentka Monika Hamoriová z IE Business School tvrdí, že v niektorých prípadoch sú externí lídri užitočnejší než tí, ktorí sa kariérne formovali v jedinej firme. Manažéri s pestrejším zázemím sú lepšou voľbou najmä pre spoločnosti, ktoré si potrebujú prejsť rozsiahlymi zmenami či pôsobia v rýchlo sa meniacich odvetviach.
Na druhej strane môžu externí lídri svojím spôsobom myslenia destabilizovať najvyšší manažment. Takisto pri nich hrozí, že budú do fungovania firmy vnášať postupy, ktoré síce v predchádzajúcom zamestnaní fungovali, no v novom môžu skončiť fiaskom. Okrem toho nemusia mať o dianí vo firme rovnako dobrý prehľad ako kolegovia, ktorí v nej strávili pokojne aj desať a viac rokov. Hill napríklad v Nike zastával vyše 12 rôznych pozícií, než sa vypracoval na post riaditeľa.
Pochopiť chod nadnárodných spoločností možno podľa docentky Kimberly Whitlerovej z Virgínskej univerzity najlepšie vtedy, ak si zamestnanec v rámci nej vyskúša prácu v rôznych divíziách, regiónoch a funkciách. Získa tým ucelenejší obraz, ktorý potom dokáže ako manažér efektívnejšie zužitkovať. Aj z tohto hľadiska sú lídri, ktorých si firma odchovala, lepšou voľbou. Ich chýbajúcu pestrosť názorov a skúseností pomôže podľa Hamoriovej vykompenzovať tím schopných manažérov pochádzajúcich z rôzneho kariérneho zázemia.