Slovák z Tesly

Cieľom mojej práce je uľahčovať životy ľudí prostredníctvom technológie umelej inteligencie, hovorí Andrej Karpathy, ktorý má v americkej spoločnosti Tesla na starosti riadenie vývoja umelej inteligencie.

„V súčasnosti vediem tím zodpovedný za vývoj autopilota – za všetky dáta zo senzorov (kamery, radar, GPS...) a musíme porozumieť všetkému, čo sa nachádza v okolí auta v 3D rozmere (iné autá, semafory...),“ konštatoval A. Karpathy.

Zároveň spresnil, že merania údajov zo senzorov napomáhajú autonómnej jazde auta, ktoré je schopné ísť samostatne vo svojom jazdnom pruhu, vyhýba sa všetkému, čo mu stojí v ceste, a reaguje na semafory a dopravné značenie v cestnej premávke. Ocenil, že práve v Tesle sa venuje oblasti autonómnej dopravy, v ktorej vidí veľkú budúcnosť.

A. Karpathy sa narodil v hlavnom meste Slovenska, ale väčšinu svojho života prežil v Košiciach. Ako 15-ročný sa presťahoval s rodičmi do kanadského Toronta, kde aj absolvoval vysokoškolské štúdium. Doktorát potom získal na kalifornskej Stanfordovej univerzite. V súčasnosti sa venuje vývoju autonómnych automobilov.

Nie odliv, ale cirkulácia mozgov

Život v zahraničí dáva kritický náhľad na situáciu na Slovensku, môžete sa na veci pozerať ináč, tvrdí Adela Zábražná, výkonná manažérka Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE).

A. Zábražná v rámci SAPIE v súčasnosti spolupracuje s Európskou komisiou na projekte European start-up monitor.

„Tento projekt slúži ako dobrý nástroj na vysvetlenie, aké dôsledky môžu mať legislatívne kroky v oblasti digitálnej ekonomiky. Tie sú síce väčšinou namierené na gigantov ako Google či Amazon, ktorých chce Európska komisia istým spôsobom strestať, ale zasiahnu malé spoločnosti,“ priblížila. V podobných situáciách A. Zábražná obhajuje práva inovatívnych spoločností nielen na Slovensku, ale aj na európskej pôde.

Aliancia SAPIE združuje vyše 60 členov od začínajúcich start-upov, cez pokročilejšie scale-upy, až po lídrov inovatívnych firiem na slovenskej scéne, vrátane spoločností Google Slovensko, ESET či Pixel Federation.

Prv než sa A. Zábražná stala výkonnou manažérkou v SAPIE, pracovala v Prahe ako poradkyňa v medzinárodnej spoločnosti KPMG, kde robila poradenstvo pre verejný sektor. „Pracovala som ako externý konzultant na projektoch, ktoré sa týkali napríklad zlepšenia organizačnej štruktúry úradov. Tam som sa naučila prioritizovať a štrukturovať.“ V českej metropole pôsobila zároveň ako analytička v pražskom think-tanku Európske hodnoty.

Život a práca v zahraničí je podľa A. Zábražnej v každom ohľade prínosný. „Ja som vlastne typický príklad ani nie odlivu mozgov, ako cirkulácie mozgov, ktorá podľa mňa vôbec nie je zlá – práve naopak, je veľmi dobrá. Život v zahraničí dáva kritický náhľad na situáciu na Slovensku, môžete sa na veci pozerať ináč.“

Na svoje študentské roky spomína s úsmevom, aj keď hovorí, že štúdium v zahraničí bolo náročné. „Naučili ma na svet pozerať kriticky, nebáť sa povedať svoj vlastný názor, ale 365 dní v roku som mala hlavu v knihách, no stálo to za to. Teraz mám prácu, ktorá ma napĺňa, a som taký pravý opak, ktorý sa teší na pondelky a do práce vstáva s úsmevom,“ dodala na záver.