Slabé stránky uchádzača o prácu môžu na pracovnom pohovore zohrať dôležitejšiu úlohu, než mnohé firmy predpokladajú. Niekedy prezradia o kandidátovi viac než vyčerpávajúci zoznam superlatív, ktoré pred potenciálnym zamestnávateľom prezentuje. Vyššiu výpovednú hodnotu má pritom nie samotná slabina, ale spôsob, ako o nej uchádzač hovorí.
Prekvapenie na pohovore
Kandidáta na pracovnú pozíciu môže aj v súčasnosti prekvapiť otázka, čo považuje za svoju slabú stránku. Zamestnávateľ by nemal na takéto otázky rezignovať, aj napriek tomu, že ho prirodzene zaujímajú hlavne silné stránky uchádzačov. Zistenie, v čom sú slabší a ako s tým plánujú naložiť, môže firme ušetriť nielen čas, ale aj náklady.
„Ak sa zamestnávateľ na slabé stránky nezameriava, môže byť neskôr prekvapený negatívnymi vlastnosťami kandidáta, čo môže následne ovplyvniť nielen jeho výkon, ale aj dynamiku celého tímu a s tým spojenú firemnú kultúru,“ vysvetľuje HR riaditeľka personálnej agentúry Maxin´s Anna Brozák. Žiadny manažér netúži po firme plnej zamestnancov, ktorí nemajú záujem slabé stránky eliminovať a rozvíjať sa.
„Niektoré nedostatky môžu byť kritické pre vykonávanie danej funkcie a ich odhalenie pri pohovore môže pomôcť obidvom stranám. Niekedy aj tým, že ich presvedčí, aby pracovnú zmluvu radšej ani neuzatvárali,“ konštatuje odborník na oblasť ľudských zdrojov a kariérny poradca Ľubomír Dranga.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?