Ak ľudia pracujú z domu, sú menej výkonní. Takáto rovnica sa potvrdila aj v takej silnej americkej banke, akou je JPMorgan Chase. Väčšina zamestnancov spoločnosti dostala „home office“ v snahe o zastavenie šírenia ochorenia Covid-19. Ich produktivita však spadla.
Podľa zistení z výskumu, ktoré prezentoval generálny riaditeľ banky Jamie Dimon, práca z domu odčerpáva tvorivosť zamestnancov. Pracovný výkon bol vraj obzvlášť slabý v pondelok a piatok. „Banka zaznamenala pokles produktivity medzi zamestnancami všeobecne, nielen medzi mladšími zamestnancami,“ citovala hovorcu JPMorgan Michaela Fusca agentúra Bloomberg. Dodal, že práve mladší pracovníci by však mohli byť znevýhodnení zameškanými príležitosťami na vzdelávanie, ak by neboli späť v kanceláriách.
Seniori dostali termín 21. september
Banka je tiež toho názoru, že práca priamo v kolektíve prináša organické interakcie a podporuje kreatívne nápady. Urguje teda svojich pracovníkov, aby sa v nasledujúcich týždňoch vrátili do kancelárií.
Najvyššie postaveným senior zamestnancom v odbore predaja a obchodovania v Londýne a New Yorku oznámila, že sa od nich bude vyžadovať návrat do svojich kancelárií do 21. septembra, čo je zatiaľ najsilnejší krok americkej banky zameraný na opätovné sfunkčnenie jej pracovísk. Ľuďom na ostatných pozíciách odporúča, aby sa vrátili, a to až do polovice maximálnej kapacity budovy v New Yorku.
Výnimku majú len tí pracovníci, ktorí sú vysoko rizikoví alebo žijú s niekým, kto je vysoko rizikový alebo majú problémy s koordináciou starostlivosti o deti či potrebou zabezpečiť domáce vzdelávanie.
Náklady na dopravu sa už neuhrádzajú
Banka JPMorgan bola pritom medzi prvými, ktoré v čase vypuknutia pandémie vyšli v ústrety svojim zamestnancom. Uhrádzala im náklady na dopravu za službu Uber a taxíky, aby nemuseli používať verejnú dopravu. Tomu je už teraz koniec.
JPMorgan patrí medzi najstaršie inštitúcie na svete poskytujúce finančné služby. Je jednou z tých amerických bánk, v ktorých sa v krízovej dobe nahromadilo enormné množstvo finančných aktív. Napríklad v apríli vklady v USA celkovo vzrástli o 865 miliárd dolárov, čo je viac než predchádzajúci celoročný rekord. Viac než dve tretiny z tejto sumy išlo podľa Federálneho úradu na ochranu vkladov do 25 najväčších finančných inštitúcií, medzi nimi aj do JPMorgan.
Dôvodom prudkého zvýšenia vkladov bola odpoveď vlády a americkej centrálnej banky (Fed) na koronakrízu. Vláda uvoľnila stovky miliárd dolárov na podporu malých firiem a domácností. Fed zasa prijal celý rad opatrení na podporu finančných trhov, vrátane neohraničeného nákupu dlhopisov. Neistá budúcnosť kvôli pandémii spôsobila, že všetci – od domácností po globálne korporácie – hromadili hotovosť.