V ponuke je viac ako 75-tisíc voľných pracovných miest, čo je najviac od vlaňajšieho októbra.
Zdroj: TASR

9. Zmeny v dohodách o práci mimo pracovného pomeru

Nielen zamestnanci musia dobre poznať svoje pracovné podmienky, ale aj dohodári. Pre jedného zamestnávateľa možno vykonávať prácu na dohodu o vykonaní práce, ktorá nepresiahne 350 hodín v kalendárnom roku. Na základe dohody o pracovnej činnosti zase možno vykonávať prácu najviac 10 hodín týždenne.

Novela Zákonníka práce pre dohodárov upravuje minimálnu predvídateľnosť, teda firma bude povinná pracovníkovi pri uzatvorení dohody  poskytnúť písomnú informáciu o dňoch a časových úsekoch, počas ktorých môže požadovať vykonávanie práce a informáciu o lehote, v ktorej bude informovaný o požiadavke na výkone práce pred jej začiatkom, ktorá nesmie byť kratšia ako 24 hodín. „Zmena predstavuje ďalšiu administratívnu a organizačnú záťaž pre zamestnávateľa,“ podotýka O. Šuriak.

Zamestnávateľ môže podľa neho zrušiť dohodárovi plánovaný nástup na výkon práce, musí to však dohodárovi oznámiť v rovnakej lehote, ako mu oznamuje začiatok práce. „Ak si zamestnávateľ túto lehotu neustriehne, dohodárovi bude patriť náhrada odmeny najmenej v sume 30 % odmeny, ktorú by dosiahol, ak by prácu vykonal,“ prezrádza VGD Legal.

Po zrušení nižšieho odvodového zaťaženia príjmu z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (zdravotné odvody by sa mali platiť z minimálneho vymeriavacieho základu podľa životného minima), sa podľa slov právnika stráca z trhu flexibilita.

„Teda ďalšia výhoda špecifickej skupiny pracovníkov, ako sú napríklad študenti, matky na materskej/rodičovskej dovolenke či dôchodcovia. Flexibilita bola ich výhodu. Touto zmenou sa „dohodári“ dostávajú na úroveň zamestnancov, ktorým musí zamestnávateľ garantovať prideľovanie práce v rozsahu dohodnutého úväzku,“ dodáva O. Šuriak. Podľa jeho názoru ochrana „dohodárov" zníži atraktivitu ich zamestnávania z pohľadu zamestnávateľa.