6. S humorom je svet krajší
Na nepovolenú otázku je vždy lepšie odpovedať s určitým nadhľadom, taktom či s jemným humorom, prípadne sa otázke vyhnúť, snažiť sa odviesť pozornosť od danej témy iným smerom, navrhuje V. Sekuciová.
Ako ďalej dodáva, netreba sa nechať vyprovokovať a radšej držať emócie na uzde, byť nad vecou. V opačnom prípade to môže vyvolávať dojem, že sa nedokážete ovládať.
Ideálnou reakciou podľa R. Máčaiovej môže byť pozmenenie zmyslu otázky tak, aby mal zamestnávateľ dojem, že ste na otázku odpovedali, aj keď sa nedozvedel konkrétnu odpoveď. „Neprípustné otázky nie sú čistou hrou a tak hrajte podľa rovnakých pravidiel. Samozrejme, nikdy však neklamte.“
„Ak hneď pri prvej nevhodnej otázke začnete byť nervózny a budete sa pohoršovať, nadobudne personalista dojem, že ste výbušný cholerik a ak sa hlásite napríklad na pozíciu obchodníka, ktorý sa musí vedieť ovládať a krotiť, tak určite preňho nie ste vhodný kandidát,“ uvádza príklad V. Sekuciová.
7. A svadba bude kedy?
Častá nepovolená otázka na pohovore je, či sa nechystáte v blízkom čase oženiť/vydať. „Môžete povedať s určitým nadhľadom a možno s trochou humoru, že by ste to radšej nekonkretizoval, lebo to sami neviete a počkáte si na osud, ako to zariadi. Ak dáte najavo, že ste dostali neprípustnú otázku a striktne sa ohradíte, personalista pochopí, že sa opýtal nevhodne, ale svojou odpoveďou a ostrým výrazom tváre ho môžete rozladiť, čím strácate u neho dobré body,“ uvádza ďalší príklad V. Sekuciová.
Inou nepovolenou otázkou môže byť opýtať sa mladej ženy, koľko má detí a v akom veku. Týmito otázkami personalisti chcú zistiť, či budete v práci často chýbať a či bude žena ochotná zostať v práci dlhšie, ak to bude potrebné, nakoľko malé deti zvyknú bývať často choré a treba ich včas vyzdvihnúť zo škôlky či z jaslí.
Skúsený personalista sa to neopýta priamo, ale opäť to môže zistiť nepriamou otázkou „Čomu venujete svoj voľný čas?“ alebo „Aké sú vaše záľuby?“.
„Tu treba naznačiť, že síce máte malé deti, ale máte dve babičky, ktoré bývajú blízko a nemajú problém pomôcť byť pri deťoch, ak budú choré. Taktiež treba naznačiť, že ak bude treba zostať dlhšie v práci, nebude s tým problém, nakoľko manžel má takú prácu, že sa vie uvoľniť a ísť pre deti do škôlky,“ navrhuje V. Sekuciová.
8. Cigaretka situácii nepraje
Neprípustnou otázkou na pohovore je opýtať sa uchádzača, či fajčí. Skúsený personalista sa opäť nemusí pýtať priamo, ale naznačí uchádzačovi, že sa hlási k zamestnávateľovi, kde je nefajčiarska prevádzka a v priestoroch budovy sa nesmie fajčiť a následne sa opýta, aký máte na to svoj názor.
„Inteligentný uchádzač sa určite dovtípi, kam tým personalista mieri. Ak nefajčí, nemá problém to na rovinu povedať. V prípade, že ide o fajčiara, môže odpovedať tak, aby si nevytvoril svojou odpoveďou bariéru a sám sa nediskvalifikoval. V prípade, že ide o silného fajčiara, musí sám pochopiť, že u takého zamestnávateľa, kde je zákaz fajčiť v priestoroch firmy a tiež pred vchodom do budovy, nemá šancu pracovať,“ vysvetľuje V. Sekuciová.
Ako však ďalej dodáva, vo veľkých firmách by mal zamestnávateľ vytvoriť oddelený priestor pre fajčiarov. „Ale predstava personalistu a vedenia, že sa v takýchto priestoroch stretávajú ľudia niekoľkokrát za deň, fajčenie spájajú s popíjaním kávy a s debatami o súkromných veciach a neefektívne využívajú pracovný čas, určite nie je pre nich lákavá. Preto je logické, že už pri pracovných pohovoroch sa personalisti snažia získať informácie, aby sa vedeli neskôr na nových kolegov pripraviť.
9. Tuto asi nechcem robiť
Veľa uchádzačov často odpovedá na osobné otázky, hoci aj neochotne, pretože má strach, že ich to znevýhodní vo výberovom procese. „Pouvažujte však nad tým, či v prípade vášho neúspechu z dôvodu, že ste odmietli odpovedať na súkromné otázky, je daná spoločnosť pre vás ideálnym zamestnávateľom,“ odporúča I. Kubašková.
Vždy myslite na to, či v danej spoločnosti naozaj chcete pracovať, či vám vyhovuje dané prostredie, personalista a ľudia, ktorých vidíte naokolo, odporúča V. Sekuciová.
„Ak získate hneď na začiatku pocit, že s týmto personalistom by ste nedokázal spolupracovať, takéto striktné nefajčiarske prostredie vám nebude vyhovovať a šíriace sa informácie o arogantnom šéfovi vám nedávajú dobrý obraz o danej spoločnosti, tak môžete byť úprimní pri odpovediach a nehľadieť až tak na diplomaciu a zaobalené odpovede, nakoľko ste nadobudli pocit, že v tejto spoločnosti pracovať nechcete,“ dodáva na záver V. Sekuciová.