Práca z domu je celosvetový trend a jedna zo štrukturálnych zmien, ktoré na trh práce priniesla pandémia. Zamestnávatelia si museli prestať hľadať výhovorky, prečo pracovať z domu nie je možné a zamestnanci museli nájsť spôsob, ako byť aj v domácom prostredí skutočne efektívni. Obe strany barikády sa museli na začiatku pandémie niečo naučiť a vzájomne si dôverovať. To sa odzrkadľuje vo výraznom náraste počtu pracovníkov, ktorí z domu skutočne pracujú.
Domov sa mení na pracovisko
Podľa údajov Medzinárodnej organizácie práce (ILO) pracovalo v roku 2019 z domu 7,9 percenta ľudí po celom svete. Ide celkovo o približne 260 miliónov ľudí. Odhady pritom hovoria, že do konca roku 2021 bude z domu pracovať zhruba tridsať percent pracovníkov.
ANKETA: Ako by ste investovali 50-tisíc eur na päť rokov s priemerným rizikom?
Už v roku 2020 sa nárast musel prejaviť, keďže lockdown v ekonomike donútil ľudí, aby sa z kancelárii presunuli do domáceho prostredia. Kým v roku 2019 pracovalo v EÚ z domu menej ako šesť ľudí zo sto, v roku 2020 to bolo dvanásť percent pracujúcich.
Eurostat pracuje s pojmom „ľudia zvyčajne pracujúci z domu“. Medzi takýchto ľudí Eurostat zaraďuje ľudí, ktorí z domu pracujú aspoň polovicu pracovných dní počas referenčného štvortýždňového obdobia.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?