Portál Profesia.sk analyzoval dáta od vyše 91-tisíc Slovákov a zistil, že takmer päť percent ľudí zmenilo prácu za posledných 365 dní dokonca až trikrát. Najčastejšie menili prácu prekladatelia, zamestnanci v gastrobiznise, cestovnom ruchu či marketéri.

Práca na celý život? Už nie

Okrem úrovne nezamestnanosti vplývajú na vývoj fluktuácie aj generačné rozdiely. Kým staršie ročníky si kedysi hľadali prácu na celý život, pre mileniálov a ešte mladšie generácie sú typické časté kariérne zmeny.

Najvyšší podiel zamestnancov (44 percent), ktorí stihli za rok vymeniť prácu, je vo veku od 20 do 24 rokov. S pribúdajúcim vekom záujem zmeniť prácu postupne ubúda – miera fluktuácie pri 25- až 29-ročných sa pohybuje na úrovni 30,7 percenta, pri 30- až 34-ročných to je už len 20,4 percenta. Miera v rámci 65- a viacročných zamestnancov klesá na 4,5 percenta.

Mileniáli sa často vo svojom pracovnom živote ešte len hľadajú, nechcú sa ešte viazať a silne preferujú work-life balance. Ak ju nemajú alebo necítia dostatočnú voľnosť, bez problémov zmenia zamestnanie aj zo dňa deň.

Starší zamestnanci majú väčšinou viac záväzkov, čo ich priamo či nepriamo vedie k zachovaniu určitej stability vo svojom živote, hodnotí Profesia.

Keď dosiahnu vrchol

Najvyššiu mieru prelietavosti ľudí už dlhodobo možno sledovať v kreatívnych odvetviach ako marketing, reklama, PR či médiá. Naopak, najlojálnejší a najstálejší zamestnanci sa nachádzajú v textilnom a odevnom priemysle a v rámci vrcholového manažmentu.

Prišiel, videl a hneď odišiel. Zamestnanec zmizne zo dňa na deň, vernosť vymiera

Zdroj: Profesia.sk

Zatiaľ čo v odvetví textilu a odevov ide o špecifické povolania s presným zameraním a nízkou dostupnosťou porovnateľnou ponukou práce v regiónoch, v prípade manažérov zrejme ide o skutočnosť, že sú to pozície nachádzajúce sa na vrchole mzdového aj kariérneho rebríčka.

Najvyššia miera fluktuácie sa podľa analýzy vyskytuje v Bratislave a okolí. Za posledný rok tam zmenilo prácu takmer 31 percent ľudí. Ako však pracovný portál dodáva ďalej, na Slovensku nevidno až také veľké regionálne rozdiely, ako možno pozorovať napríklad v počte pracovných ponúk či v porovnávaní priemerných zárobkov.

Za hlavným mestom sa umiestnil Žilinský, Banskobystrický a Prešovský kraj. Najnižšia miera fluktuácie je v Košickom kraji.

Prišiel, videl a hneď odišiel. Zamestnanec zmizne zo dňa na deň, vernosť vymiera

Zdroj: Profesia.sk

Mizerný

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa