Hlavnou náplňou Hornonitrianskych baní Prievidza je produkcia hnedého uhlia.
Zdroj: TASR

Uhlie je dočasne späť, vrátilo sa do hry

Európu chceme mať len čisto zelenú, ale my sa vrátime k uhliu. Takto paradoxne môžu vyznievať zámery Nemecka a ďalších európskych štátov, ktoré presadzujú tvrdú zelenú politiku a odsudzujú fosílne palivá. Tvrdia, že sa treba sústrediť na masívne investície do obnoviteľných zdrojov. Realita ukazuje na iné.

Energetické firmy v Európe, ako napríklad Orsted a RWE, už na jeseň tohto roka avizovali, že sa vracajú k fosílnym palivám, ako je uhlie, aby sa pred zimou vyrovnali s nedostatkom ekologickejších palív, najmä plynu.

„Aby sme zabezpečili bezpečné dodávky elektriny, dánske úrady nám nariadili pokračovať v činnosti a takisto ju obnoviť v niektorých našich elektrárňach, ktoré využívajú ropu a uhlie,“ povedal médiám šéf Orstedu Mads Nipper. Má nariadené ponechať v prevádzke dve elektrárne na plyn a jednu na ropu do júna 2024.

K výrobe z uhlia sa okrem Nemcov priklonili aj iné štáty. V Rakúsku štátom kontrolovaná spoločnosť Verbund AG, ktorá je najväčším výrobcom elektriny v krajine, dostala už v lete príkaz od vlády pripraviť odstavenú uhoľnú elektráreň Mellach na prevádzku. Holandsko tiež ešte v lete zrušilo obmedzenia ťažby v uhoľných elektrárňach, z funkčnej kapacity 35 percent prešli na plnú kapacitu až do roku 2024.

Britská vláda najnovšie 8. decembra udelila povolenie na výstavbu kontroverznej novej uhoľnej bane v severnom Anglicku, prvej za uplynulé desaťročia, uvádza agentúra AFP.

Kým v okolitých krajinách prehodnocujú útlm ťažby a predlžujú životnosť uhoľných elektrární, na Slovensku to už nie je možné. Na budúci rok bude ukončená ťažbu hnedého uhlia. Hornonitrianske bane nie sú schopné zvýšiť ťažbu uhlia, aj keď dopyt je v súčasnosti výrazne vyšší.