Plynovod Baltic Pipe spájajúci Nórsko, Dánsko a Poľsko, je dobrou správou aj pre tuzemský trh.
Zdroj: Shutterstock
Plynovod Baltic Pipe spájajúci Nórsko, Dánsko a Poľsko, je dobrou správou aj pre tuzemský trh.

Európa má nový plynovod, bez Ruska

V posledných dňoch ceny zemného plynu v Európe vzrástli, keďže nápor chladného počasia na severe kontinentu zvyšuje dopyt, uvádza agentúra Bloomberg. Predpokladá sa, že teploty budú počas januára 2023 nižšie ako zvyčajne po neskoršom začiatku zimnej vykurovacej sezóny v Európe, ktorý umožnil naplniť zásobníky plynu. Ochladenie sa prekrýva s dodatočnou údržbou zariadení v Nórsku.

Európa medzitým dováža rekordné objemy skvapalneného zemného plynu (LNG), keďže Rusko jej znížilo dodávky plynovodmi, čo však zhoršuje energetickú krízu na kontinente. Má však ďalšie „eso v rukáve“.

Prepojovací plynovod medzi Poľskom a Slovenskom (dĺžka 164 kilometrov) funguje od 12. novembra tohto roka v plnej prevádzke, konštatuje prepravca plynu eustream. Umožňuje väčšiu diverzifikáciu dodávok zemného plynu v Európe, čo je dobrá správa aj pre náš trh. Bol spolufinancovaný z Nástroja na prepájanie Európy a bol zaradený do zoznamu projektov spoločného záujmu vydávaného Európskou komisiou.

V októbri tohto roka prevádzkovatelia prepravných sietí ohlásili finalizáciu aj ďalšieho kľúčového projektu. Je ním plynovod Baltic Pipe spájajúci Nórsko, Dánsko a Poľsko. Kapacita plynovodu v smere z Nórska do Poľska je projektovaná na 10 mld. metrov kubických zemného plynu.

Takýto objem plynu by plynovod mal byť schopný prepravovať až od 1. januára 2023, informoval portál CEE Energy. Slovensko tak perspektívne získava prístup nielen ku skvapalnenému zemnému plynu cez poľskú LNG infraštruktúru, ale aj novú prepravnú trasu pre dodávky plynu z Nórska.