Drahý LNG bude treba včas zabezpečiť
Európa bude musieť v roku 2023 doviezť obrovské objemy LNG, aby kompenzovala výpadok dodávok plynu z Ruska. Podľa firmy Trafigura, jedného z najväčších obchodníkov s komoditami, ceny plynu v Európe budú musieť zostať vysoké, aby prilákali dodávky LNG, ktoré by inak zamierili inde. Očakáva sa, že trhy s plynom a LNG zostanú rozkolísané.
Podľa nej by Európa túto zimu mala prečkať výpadok v dodávkach ruského plynu vďaka čerpaniu zásob a zníženiu spotreby. Na budúci rok však bude potrebovať doviezť veľké objemy LNG a otázne je, odkiaľ a za akú cenu. Rovnaké obavy vyjadrila 12. decembra tohto roka aj Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) pre agentúru Reuters. V roku 2021 dosiahla spotreba plynu v EÚ 412 miliárd kubických metrov, v ďalšom období jej môže chýbať 27 miliárd kubických metrov suroviny, uviedla IEA.
Paradoxom je, že dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) z Ruska do Európy vzrástol za rok približne o 40 percent, keďže kupujúci sa takto snažia nahradiť zmenšujúce sa toky potrubím. Je to horká pilulka pre mnohých v európskom bloku, ktorý uvalil prísne sankcie na Moskvu, aby ju pripravil o financie na podporu vojny na Ukrajine, píše Bloomberg.
EÚ minula od januára do konca septembra 2022 za ruský LNG rekordných 12,5 miliardy eur, päťkrát viac ako rok predtým. Spomedzi európskych krajín prestali nakupovať ruský LNG iba Spojené kráľovstvo a pobaltské štáty. Rok 2023 sa pravdepodobne ponesie v znamení toho, aké budú celkové náklady za dovoz LNG do Európy.
Európski regulátori USA vyzývajú, aby prejavili solidaritu s Európou v prebiehajúcej energetickej kríze. Investičná spoločnosť Clarksons Securities odhadla, že priemerná sadzba za prepravu LNG tými najefektívnejšími tankermi sa na konci septembra pohybovala okolo 313-tisíc dolárov za deň. Pri menej efektívnych lodiach to bolo zhruba 277-tisíc USD za deň, píše portál oenergetice.cz.