Softvér na základe online testu a videopohovoru s uchádzačom analyzuje jeho vedomostnú úroveň, zadefinuje základné povahové vlastnosti kandidáta, ako aj to, či by zapadol do tamojšej firemnej kultúry. Posúdi, či prejavuje empatiu, aký typ slov preferuje, ako často používa slová „prosím“ a „ďakujem“ a či má aj ďalšie predpoklady na pohotovú a príjemnú komunikáciu s ľuďmi.
Ide o jeden z viacerých spôsobov, ako by sa mohla v oblasti personalistiky a ľudských zdrojov uplatniť umelá inteligencia. Za posledných pár rokov vzniklo viacero zahraničných startupov, ktoré sa venujú urýchľovaniu prijímacích pohovorov, píše portál Fortune s tým, že 4-tisícový zoznam potenciálnych kandidátov je vďaka nim možné za pár dní zredukovať na dve až tri percentá najlepších životopisov.
Prediktívne algoritmy na rýchle hľadanie najlepších ľudí do firiem posudzujú charakteristické povahové črty kandidátov, analyzujú ich slovnú zásobu a výber slov, gestá a mikrogestá, zostavujú psychologické profily napríklad aj na základe toho, aké komentáre či statusy pridávajú na sociálnych sieťach.
Algoritmus na nervozitu
Softvéry, respektíve firmy, ktoré ich vyvíjajú a ponúkajú, sa obvykle zameriavajú na konkrétnu oblasť. Napríklad sanfranciská spoločnosť Entelo prečesáva internet, Facebook, LinkedIn či Twitter a zisťuje, ako často daný uchádzač strieda profesie a zamestnávateľov.
Ďalší americký startup Talent Sonar ponúka algoritmus zameraný na zlepšenie rodovej diverzity vo firme – softvér skrýva mená a pohlavie kandidátov, aby personalista či manažér nebol pri výbere ovplyvňovaný žiadnymi predsudkami.
Softvér HireVue analyzuje videonahrávky uchádzačov, sleduje voľbu slov, hlasové parametre, ako aj gestá kandidátov a zisťuje, či výrazy tváre korešpondujú s tým, čo rozpráva, teda či neklame. Ako v praxi HireVue funguje, bližšie opisuje napríklad ekonomický web Business Insider.
Zamestnávatelia obvykle nemajú čas na dôkladnú kontrolu dôveryhodnosti každého jedného potenciálneho uchádzača, hovorí pre portál BBC Chris Butt, zakladateľ analytickej spoločnosti Cognisess, ktorá vyvíja systém práve na prijímanie ľudí pomocou umelej inteligencie.
Jeho systém berie do úvahy aj skutočnosť, že počas pohovorov bývajú kandidáti spravidla nervóznejší a menej prirodzení. „Stroje sa učia rozlišovať rozdiel medzi typickým a abnormálnym ľudským správaním, čiže dokážu rozpoznať, keď sú kandidáti nervózni a brať to do úvahy,“ dodáva Ch. Butt.
Záverečné slovo človeka
Triedenie životopisov „cez počítač“ efektívne funguje predovšetkým
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?