Za čo sa teda ten boj vedie?

Za to, aby sme tu nemali zbytočná úmrtia. Aby sme sa nedostali do situácie, že nebudú stačiť zdravotnícke kapacity a nedokážeme sa o ľudí postarať. Vedieme boj, aby ľudia neumierali zbytočne. V Taliansku by niektorí pacienti z tých desiatich tisíc mŕtvych mohli žiť, ak by dostali zdravotnú starostlivosť, ktorú dostať mali. Navyše sa obávam, že v Taliansku bude tento rok celkovo vyššia mortalita a že koronavírus nepriamo zabije viac nenakazených než nakazených.

Pre preťaženie zdravotníctva, obmedzujúcim pravidlám a panike majú aj nenakazení horší prístup k zdravotnej starostlivosti. Aj keď úmrtnosť na koronavírus nie je taká obrovská, ako si ľudia myslia, problémom je, že sa šíri agresívne a u určitého počtu pacientov má veľmi vážny priebeh, ktorý vyžaduje hospitalizáciu. A to preťažuje zdravotný systém. Na rozdiel od chrípky, ktorá ho nepreťaží. Preto musíme prijať reštriktívne opatrenia a byť disciplinovaní. Ak by sme neboli, dočkáme sa tragédia ako v Taliansku, ľudia budú umierať zbytočne.

Na čo by sa teda vláda mala sústrediť? Na posilnenie zdravotnej starostlivosti? Na zdravotné vybavenie, lôžka a ventilátory?

Česká vláda urobila veľmi dobre, že opatrenia prijala rýchlo. Preto nemáme zatiaľ žiadny vážny problém ako v Taliansku. Získali sme čas na zásobovanie, nemocnice sa môžu lepšie pripraviť. Je potrebné oceniť, ako sa darí predovšetkým ministrovi vnútra Hamáčkovi organizovať pomoc.

Tiež získavame ďalšie poznatky o koronavíruse. Striktné opatrenia však majú zmysel len určitú dobu. Ak by sme sa všetci držali v izolácii tri alebo štyri mesiace a vírusu sa zdanlivo zbavili, riskujeme, že epidémia príde neskôr s rovnakou silou. Že tú krivku s prudkým nástupom len odložíme. Spôsobíme ekonomickú katastrofu a nevyriešime problém. Stratégia popredných štátov je jasná, usilujú o sploštenie krivky, o postupný nábeh nákazy.

Takže opatrenia vlády považujete za správne?

Myslím, že vláda reagovala v podstate dobre. Keď vynechám šialený výrok pána Prymula, ku ktorému inak prechovávam veľký rešpekt, že sa možno niekoľko rokov plošne nebude môcť cestovať. To sú šialené nápady. Chápem, že keď bude niekde ohnisko koronavírusu alebo inej choroby, ktorá by ohrozovala zdravie českých občanov, je možné na určité obdobie obmedziť cestovanie do konkrétneho štátu.

Ale dlhodobé úplné uzavretie hraníc je v rozpore s listinou základných práv a slobôd. Našťastie na to česká vláda nijako nenadviazala, bol len jeden výrok. Dobre však ukazuje, čo je rizikom celej veci. Že ak začnú prevládať emócie, môže dôjsť ku skratom a nezmyselným a nebezpečným nápadom smerujúcim ku zdravotne-policajnému štátu. Ale opakujem, že česká vláda zatiaľ koná veľmi dobre. Avšak je pred ňou úloha určiť a správne načasovať ďalšie kroky. Prílišné predlžovanie tohto stavu to určite nie je.

Křetínský: Je neuveriteľné, ako zle sa v súvislosti s koronavírusom pracuje s číslami

Daniel Křetinský, EPH Zdroj: Maňo Štrauch

Na druhej strane, samozrejme, nie som odborník, aby som mohol povedať, kedy je čas prejsť na iný typ obmedzení. Osobne si myslím, že bude spočívať v uvoľnení režimu pre väčšinu populácie a zvýšenú ochranu pre viac ohrozenú časť. Súčasne s istotou viem, že terajší striktný stav je potrebné absolútne využiť pre maximalizáciu potrebných zdravotníckych kapacít a ich vybavenie.

Okrem uzatvorenie hraníc a obmedzenia pohybu ide aj o opatrenia na záchranu ekonomiky. Padajú rôzne plány od štátnych záruk za úvery či priame podpory až po nápady typu zákazu vyplácanie dividend do zahraničia. Hrozí, že štát bude dlhodobo zasahovať do biznisu?

Niektoré odvetvia ekonomiky sa zastavili, veľa podnikov muselo úplne prerušiť prevádzku, čo má obrovský druhotný dopad na ďalšie podniky. A to je presne okamih, keď štát musí poskytnúť pomoc. Na rozdiel od krízy v roku 2009 prichádza reakcia štátov rýchlo a dobre. Záchranný balík v USA má obrovský rozmer, rovnako tak, presnejšie povedané relatívne ešte väčší, v Nemecku.

Štát musí zasiahnuť v niekoľkých smeroch. Musí urobiť maximum, aby eliminoval zbytočnú nezamestnanosť a pomohol menším podnikom prekonať úplný výpadok príjmov za podmienky zachovania zamestnanosti. Druhým opatrením je dobrá starostlivosť o novo nezamestnaných. Tretím kľúčovým pilierom je zabezpečiť dostupnosť pôžičiek pre firmy, ktoré teraz prechádzajú ekonomickým šokom. Táto pomoc je návratná.

Ďalším dôležitým bodom sú pozitívne signály a uistenia zahraničným investorom. Teda presný opak nápadu na zákaz vyplácania dividend do zahraničia, to by mohla byť pre českú ekonomiku smrteľná rana. Musíme si uvedomiť, že príde kríza a rad dôležitých zahraničných podnikov bude obmedzovať výrobnej kapacity a každopádne investície.

A my predsa potrebujeme, aby tieto firmy kapacity a investície v Českej republike neobmedzili alebo obmedzili čo najmenej. Potrebujeme, aby sa tu Volkswagen cítil ako vítaný a vyhodnotil si, že Česká republika je pre neho najlepším investičným prostredím a kapacity tu chcel zavrieť ako posledný – tak mu asi nebudeme zakazovať, aby si vyplácal dividendy.

Komplexnejšia je situácia v bankovníctve, tam istý tlak vzhľadom k úlohe bánk v ekonomike a aj platné reguláciu chápem. Aj u nich však musíme postupovať citlivo, mimo túto oblasť by to bola úplne zásadná chyba.

Ako teraz riadite svojej firmy naprieč Európou? Váš holding pôsobí na mnohých trhoch a máte možnosť porovnávať – Česko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko.

Môj osobný odhad je, že z tých veľkých ekonomík výrazne najlepšie dopadne Nemecko. Bude mať najmenšie straty, pritom nemá najviac reštriktívnych opatrení. Má oveľa menej mŕtvych ako Francúzsko, Spojené kráľovstvo a dramaticky menej ako Taliansko. Majú vyššiu kapacitu nemocníc, najmä jednotiek intenzívnej starostlivosti, reagujú rýchlo, sú výborne zorganizovaní.

Toto bude znieť desivo a cynicky: tie doterajšie úmrtia makroekonomicky neznamenajú nič podstatné, môžu však mať obrovský dopad na psychiku národa a tým aj celkové správanie populácie. Takže štáty, ktoré prejdu krízou úspešne, budú zrejme pociťovať aj menej negatívne ekonomické dopady.

Z ekonomického pohľadu je však, samozrejme, absolútne zásadné doba trvania obmedzenia pohybu osôb a uzavretie väčšiny služieb. Každý týždeň sa bude počítať. A ako riadim firmy? Som dvanásť hodín denne na telefóne, takže som sa za celý čas fyzickej izolácie zatiaľ ani necítil sám alebo stiesnene. Chýbajú vám vaši najbližší, ale iný problém som nemal.