3. Bezpečnosť závisí od technologickej zdatnosti majiteľa

Kým pri držaní peňazí či cenných papierov sú bežní klienti zvyknutí, že sa o ne netreba starať, pretože o držbe vie depozitár, banka či sú uložené pod matracom, pri bitcoine to neplatí. Kto má prístup k peňaženke s bitcoinami, môže nimi voľne disponovať.

Ak si ich užívateľ drží na webe, vedia sa k nim dostať hackeri, podobná rovnica platí pre mobilné peňaženky. Malí investori sú navyše výrazne menej paranoidní než skalní fanúšikovia bitcoinu, takže na nich lepšie funguje sociálne inžinierstvo. Teda najtradičnejší spôsob ako sa dostať k citlivým informáciám. Pri tradičnom bankovníctve naleteli podobným hackerom už tisícky Slovákov, pri bitcoine však navyše neexistujú ochranné opatrenia. Polícia pri pátraní nepomôže.

Kto to myslí s bitcoinom vážne, mal by pouvažovať o hardvérovom riešení, špeciálnom USB kľúči, ktorý bezpečne uloží bitcoiny mimo sieť. V každom prípade treba dodržiavať základné pravidlá: updatovať operačný systém, aby bol odolný voči útokom. Používať antivírus. Využívať správcu hesiel, generovať dlhé a zložité heslá, neopakovať ich na rozličných stránkach. A predovšetkým nezabudnúť heslo k svojej peňaženke, pretože to je ako stratiť peniaze. Už sa k nim dostať nedá.

4. Alternatívne meny majú podobné muchy ako bitcoin

Vysoká cena bitcoinov a transakcií v nich tlačí investorov k hľadaniu alternatív. Takzvané altcoiny - väčšinou postavené na technológii blockchain - získali popularitu hlavne v tomto roku, medzi najznámejšie patrí litecoin či ether. Dohromady ich však je takmer tisícka. Rozdrobenosť znamená pre investora zároveň riziko nízkej likvidity: čím menej ľudí danú menu využíva, tým ťažšie sa hľadá kupec pre investíciu.

Veľa spoločností v tomto roku zároveň začali ponúkať takzvané ICO - initial coin offerings. Teda možnosť investovať do novovydaných kryptomincí s prísľubom, že za získané peniaze bude firma plniť svoj podnikateľský plán a podelí sa s investormi o výnosy podobne ako pri akciách. ICO sú na hrane regulácie hromadného investovania. Čína ich už tento rok zakázala, americký Fed prisľúbil, že ich od budúceho roka bude pozorne sledovať a porušenia zákona budú znamenať riziko trestnej zodpovednosti. Lákadlom však je “byť pri začiatku”, teda pri tom, čo bežný investor pri bitcoine nestihol.

Kto sa rozhodne pre širšie akceptovanú menu, napríklad litecoin, z dlhodobého hľadiska riskuje, že dosiahne podobné obmedzenia, teda pomalšie spracovanie transakcií a vyššie poplatky.