5. Keď bublina praskne

Kto kúpil bitcoin pri cene 20-tisíc dolárov, asi si teraz po 40-percentnom prepade kladie otázku, či to bol dobrý nápad. Prasknutie bubliny však môže znamenať oveľa hlbšie prepady, bitcoin má prikrátku históriu na to, aby bola jasná jeho rovnovážna hodnota. Za predpokladu, že malý investor vložil do bitcoinu len malú čiastku, dáva zmysel počkať, kým sa situácia upokojí. Historický vývoj ukazuje, že bitcoin prechádza fázami prudkého zhodnocovania a prepadu, takže stačí počkať na ďalší cyklus.

Na nulu zrejme nepadne, bitcoin už totiž má svoje využitie v šedej ekonomike. Od nevystopovateľných platieb za takzvaný ransomvér (zašifruje počítač a poskytne kľúč na odšifrovanie po zaplatení výkupného) cez skrývanie nezdanených ziskov po platby za drogy. To však môže zároveň znamenať zvýšený záujem regulátorov o väčšiu transparentnosť siete. V mene ochrany drobných investorov, ktorí budú prasknutím bubliny najviac dotknutí (investovali neskoro, nerozumne a na úver), môže tlak regulátorov zásadne zmeniť fungovanie bitcoinu.

6. Kde hľadať rozumné šance na investovanie

Hoci bitcoin je najviditeľnejším lákadlom, odborníci poukazujú na jeho iný, menej špekulatívny a viac strategický aspekt vhodný na investovanie. Tým je samotná technológia blockchain, teda decentralizovaný verejný register transakcií, ktorý je lacný na prevádzku a chránený proti neoprávneným zmenám. V Estónsku už na blockchaine funguje kataster, využitie je prakticky neobmedzené. Množstvo startupov v tomto roku ponúklo riešenia založené na blockchaine vo financiách či spracovaní dokumentov.

A hoci finančníci zväčša ešte blockchainu detailne nerozumejú, zhodujú sa, že môže zásadne zmeniť podobu financií. Samotné finančné inštitúcie preto projekty na báze blockchainu aj rozbiehajú. Investori sa preto môžu po zorientovaní rozhodnúť buď pre investovanie do sľubných startupov či do bitcoinových investičných fondov, ktoré sa vyrojili opäť hlavne v roku 2017.