Ako však upozorňujú ekonómovia, cena samotného bitcoinu je v súčasnosti bublinou - jeho cenu neťahá vývoj nejakého podkladového aktíva či efektu, no len a len dopyt. Ten vyvolávajú opakované správy o tom, akú hranicu už cena bitcoinu pokorila. V čase nulových úrokov a nízkych zhodnotení vyzerá takmer tisícpercentný rast bitcoinu v tomto roku ako šanca zhodnotiť úspory. Tu je šesť bodov, ktoré treba mať na pamäti, ak sa predsa len chcete rozhodnúť vložiť peniaze do bubliny.
1. Bitcoin nie je mena
Hoci sa o bitcoine ako mene neustále píše, nespĺňa hneď viacero kritérií. Predovšetkým nie je v súčasnosti uchovávateľom hodnoty ani účtovnou jednotkou. Vysoká volatilita komplikuje využitie bitcoinu ako platidla. Pre investora, ktorému ide v prvom rade o výnos, to nemusí byť problém, akonáhle však bude chcieť bitcoinom platiť, môže ho prekvapiť niekoľko nepríjemných vlastností.
Prvou je výška poplatku za transakcie. Tie vplyvom rastu hodnoty a dopytu momentálne dosahujú až zhruba 15 dolárov. Pre obchodníkov to znamená, že prestávajú akceptovať platby v bitcoinoch, v poslednom mesiaci napríklad zastavil akceptáciu bitcoinu najväčší online obchod s hrami Steam. Dôvodom sú práve vysoké poplatky.
Tie treba mať na pamäti aj pri investovaní: ak chce niekto kúpiť len sto dolárov v bitcoinoch, 15 percent sumy padne len na transakčný poplatok. Vplyvom veľkého dopytu navyše už blockchain - technológia, na ktorej stojí bitcoin - nestíha spracúvať údaje o nových transakciách v reálnom čase. Potvrdenie o prevode tak v súčasnosti trvá 10 až 15 minút a hoci snahy o zväčšenie takzvaného bloku, ktorý by urýchlil prevody, narastajú, zároveň znamená zásadný odklon od pôvodného bitcoinu. A záleží len na používateľoch, či sa pre nové riešenie hromadne rozhodnú.
Vývoj ceny bitcoinu Zdroj: Bitcoin.com
Nové technológie ako Bitcoin Cash či SegWit transakcie urýchľujú, na ich využitie však treba sledovať vývoj v bitcoinovej komunite. Napriek tomu, že bitcoin nemá všetky prvky meny, je dobré sa pri investovaní doň držať prvého pravidla obchodníkov s cudzími menami: neinvestujte čiastky, ktoré by vám chýbali, keď o ne prídete.
2. Nevzťahuje sa naň žiadna regulácia
To, že bitcoin je mimo dosahu regulácie, bolo po dlhý čas jedno z pozitív, pre ktoré ho jeho nadšenci začali využívať. S príchodom laickejších investorov treba len pripomenúť, že to znamená predovšetkým žiadne spoliehanie sa na kontrolné mechanizmy známe z tradičnejších finančných trhov.
A netýka sa to len neexistencie fondu ochrany vkladov. Peniaze je možné stratiť napríklad aj na bitcoinovej burze. Keď v roku 2014 padla vtedy najväčšia burza Mt Gox, zmizlo v nej 850-tisíc bitcoinov. Vypátrať sa podarilo len zhruba dvestotisíc, stále to však znamená, že údajní hackeri majú v rukách v dnešnej cene takmer miliardu eur.
Kto je zvyknutý na transparentnosť pri obchode s cennými papiermi či komoditami, pri bitcoine má smolu. Samotný bitcoin navyše trpí vlastnosťou, ktorej sa finančné trhy výrazne obávajú: veľkou koncentráciou vlastníctva. Ako upozorňuje Bloomberg, 40 percent všetkých bitcoinov vlastní len zhruba tisícka ľudí. Tí sa navyše navzájom dobre poznajú, stoja totiž pri bitcoine ešte od čias, keď išlo o nadšenecký projekt uzavretej komunity.
Ak by sa táto partička dohodla na postupnom odpredaji majetku, mohlo by to cenou poriadne zatriasť. A nejde len o teórie: jeden z veľkých vlastníkov bitcoinu v novembri presunul na burzu 25-tisíc virtuálnych mincí, čo väčšinou znamená, že má záujem ich postupne odpredať. Na tradičných finančných trhoch sa podobné veľké obchody zvyčajne oznamujú vopred, pri bitcoine však žiadne pravidlá neplatia.