Hrozby autoritárskych režimov
Transatlantické vzťahy už zažili lepšie časy. Je potrebné si však uvedomiť, že partnerstvo medzi USA a Európou je zvlášť pre malé krajiny v nebezpečnom geopolitickom priestore dôležité, uviedol slovenský ekonóm pôsobiaci vo významom washingtonskom think-tanku American Enterprise Institute (AEI) Dalibor Roháč.
„Mali by sme preto prekusnúť nechuť k súčasnej americkej vláde a uvedomiť si, že to, čo nás s Amerikou spája, je podstatne silnejšie než najrôznejšie ‚vylomeniny‘ súčasného prezidenta na sociálnych sieťach. Aj slovenská diplomacia by sa mala snažiť o budovanie mostov a posilňovanie spolupráce so súčasnou americkou vládou všade tam, kde to ide,“ konštatoval.
„Mali by sme prekusnúť nechuť k súčasnej americkej vláde a uvedomiť si, že to, čo nás s Amerikou spája, je podstatne silnejšie než najrôznejšie ‚vylomeniny‘ súčasného prezidenta na sociálnych sieťach.“
Portfólio D. Roháča v rámci AEI zahŕňa politiku a ekonomiku strednej Európy, otázky európskej integrácie a transatlantické vzťahy. Jeho vedecké články vyšli vo viacerých odborných časopisoch. O súčasnom dianí sa vyjadruje pre mnohé americké médiá – od rozhlasových staníc ako NPR, cez televízne kanály, až po tlačené médiá ako Foreign Policy, The Hill, Financial Times či Washington Post.
Vo svojom poslednom mediálnom príspevku pre portál American Interest sa venoval hrozbám, ktoré pre demokraciu predstavujú autoritárske režimy. Pred dvoma rokmi napísal pozitívne prijatú knihu o európskej integrácii Towards an Imperfect Union: A Conservative Case for the EU. Publikácia vznikla nie náhodou sotva dva mesiace pred brexitom.
Zo Slovenska odišiel pred 16 rokmi. Študoval ekonómiu na Karlovej univerzite v Prahe, St. Anthony College Oxfordskej univerzity, George Mason University a politickú ekonómiu na King‘s College v Londýne. V Česku, USA a Spojenom kráľovstve v oblasti ekonómie v rôznych inštitúciách aj pracoval. Vo Washingtone pôsobí od roku 2013.