Z malého opravára na veľkú firmu

Slovákom sa v Spojených štátoch darí aj v takých odvetviach, akými je stavebníctvo, interiérový dizajn a architektúra. Jedným z úspešných v tomto odvetví je aj Robert Pavel, ktorý pochádza zo Šarišských Michalian.

S rodičmi odišiel do USA v roku 2005. Mal vtedy 17 rokov a musel preto prerušiť aj strednú školu. Tú dokončil až v USA v meste Bethesda neďaleko hlavného mesta Washington. Počas posledného ročníka sa rozhodol podnikať a začal ponúkať rôzne opravárske a stavebné práce na domoch a bytoch, v USA nazývané „handyman service“.

„Už po maturite som mal toľko zákazníkov, že som uvažoval, že ani nepôjdem ďalej študovať a budem sa venovať len svojmu podnikaniu. Nakoniec som sa ale rozhodol predsa len pokračovať, aj v štúdiu, aj v podnikaní. Na Montgomery College som šesť rokov po večeroch študoval stavebný manažment a building trades technologies a popri tom som pokračoval v podnikaní,“ povedal R. Pavel.

„Prispôsobil som sa tunajším zvykom a tradíciám a ľuďom som ukázal, že si tu zaslúžim byť.“

Napokon dosiahol úspech aj v škole, aj v podnikaní. Vysokú školu nielen dokončil, ale dostal aj ponuku vyučovať. Povedali mu, že má jedinečnú kombináciu vzdelania a praxe, ktorá sa ťažko hľadá. R. Pavel tak už štvrtý rok učí viaceré stavebné predmety od technológií stavieb až po vodoinštalácie, a medzičasom sa rozrástlo aj jeho podnikanie.

„Moje podnikanie sa rozrástlo z malého opravára na firmu, ktorá sa zaoberá renováciami, reštaurovaním, remodelingom a dizajnom,“ hovorí. Tento typ práce je podľa neho v USA zaujímavý, keďže v krajine žijú ľudia z celého sveta a majú teda rôzny vkus a rôzne požiadavky na exteriérovú i interiérovú architektúru svojich domov.

Mnohí sa však snažia spojiť svoje tradície s momentálnym trendom, a to pre prípad budúceho predaja nehnuteľnosti. „Stavby a renovácie majú stále niečo iné do seba, a preto ma to stále baví. Vo Washingtone a okolí je momentálne v obľube contemporary štýl – mix moderného a tradičného štýlu,“ prezradil podnikateľ.

Za základ svojho úspechu v novej krajine považuje to, že sa nedal ovplyvňovať názormi iných ľudí a išiel si za svojimi cieľmi. „Prispôsobil som sa tunajším zvykom a tradíciám a ľuďom som ukázal, že si tu zaslúžim byť. Ľudia si všimli, že budem pre tunajšiu spoločnosť prínosom, a to mi pomohlo napredovať rýchlejšie,“ dodal.