Malé mince majú vysoké náklady na výrobu, účtovanie a spracovanie. Belgicko odhadlo úspory zo zrušenia jedno- a dvojcentových mincí na 44 miliónov eur.
Zdroj: František Iván
Malé mince majú vysoké náklady na výrobu, účtovanie a spracovanie. Belgicko odhadlo úspory zo zrušenia jedno- a dvojcentových mincí na 44 miliónov eur.

Drobné medené mince patria medzi najmenej populárne platidlo v eurozóne. Dôvodom je ich nízka kúpna sila a relatívne veľa zaberajúceho miesta v peňaženke. Po na zem spadnutý jeden cent sa dnes zohne málokto.

Zrušenie jedno- a dvoj centových mincí podporuje až 84 percent Slovákov. Pätnásť percent obyvateľstva je proti a jedno percento sa nevie rozhodnúť. Také sú aspoň výsledky minuloročného prieskumu nálady spoločnosti – Eurobarometer.

Už s príchodom nového mesiaca sa postupne začnú sťahovať z obehu najmenšie mince. Zákazníci síce nimi budú môcť aj naďalej platiť, ale najmenší výdavok musí byť päť centová minca a túto zmenu zabezpečí zaokrúhľovanie výslednej ceny nákupu.

Účty končiace sumou jeden alebo dva centy sa automaticky zaokrúhlia na nulu. Tri, štyri, šesť a sedem centov sa vždy zaokrúhli na päť centov. Osem a deväť centov sa zaokrúhli na desať centov.

Podľa centrálnych bánk takto nastavený systém bude mať minimálny vplyv na zdražovanie. Po zavedení zmien sa mesačné náklady priemernej domácnosti zvýšia o jeden cent. Národná banka Slovenska k takému záveru prišla v analýze zverejnenej v roku 2019.

Napriek tomu sa časť verejnosti obáva zdražovania. Preto existuje jednoduchá možnosť, ako s vyhnúť zaokrúhľovaniu a tou je bezhotovostná platba. Pri použití platobnej karty tak ľudia v obchode stále môžu dostať blok so sumou končiacou na jeden alebo dva centy.

Z pohľadu obchodníkov ide o jednoznačne pozitívnu zmenu. Mnohé banky si totiž za uloženie drobných mincí účtujú poplatok presahujúci hodnotu celkového vkladu. Drobným podnikateľom tak platby malými mincami vytvárajú zbytočné straty.

Vysoké úroky nemusia vždy poraziť infláciu. Trpký príbeh českej koruny