Za západnými hranicami prebieha učebnicový boj proti vysokej inflácií. Česká národná banka len pred dvoma dňami zvýšila základnú úrokovú sadzbu na rovných sedem percent. Aktuálna sadzba je na najvyššej hodnote o roku 1999. Pre porovnanie – základná úroková sadzba v eurozóne je stále na rovnej nule. Napriek tomu obyvatelia Českej republiky v máji čelili inflácií vo výške 15,2 percenta, Slovenska 11,8 percenta a eurozóny „len“ 8,1 percenta.
V neistých časoch rastie tlak na znehodnotenie mien malých a otvorených ekonomík. Takýto vývoj automaticky zdražuje ceny dovážaných komodít, tovarov a služieb. Výsledkom je ešte väčšia inflácia a Česká národná banka sa takémuto vývoju snaží zabrániť umelým posilňovaním meny.
„Keď sa to prepočíta, tak zhruba od 11. mája do 10. júna sa už mohlo na obranu koruny vynaložiť viac než 5 miliárd eur,“ priblížila česká ekonómka a riaditeľka Next Finance Markéta Šichtařová.
Ide približne o tri percentá z astronomických devízových rezerv Českej národnej banky.
Pred pár rokmi regulátor finančného trhu vo veľkom intervenoval v prospech oslabenia českej meny. Nové koruny sa na finančných trhoch vo veľkom vymieňali za eurá a doláre. Výsledkom sú astronomické devízové rezervy – okolo 167 miliárd eur. Práve tieto peniaze sa teraz predávajú za koruny. V súčasnosti je snahou znížiť ponuku českej meny a umelo vyvolaným nedostatkom tlačiť na posilnenie kurzu.
Napriek tomu sa koruna na posledné zvýšenie úrokov v bezprostrednej reakcií oslabila. Dôvodom je, že súčasného guvernéra Jiřího Runoska nahradí už v júli Aleš Michl. Nový šéf centrálnej banky dopredu oznámil, že nie je naklonený ďalšiemu zvyšovaniu úrokov a s veľkou pravdepodobnosťou obmedzí intervencie na posilnenie koruny.
Z učebnicového pohľadu zodpovedná menová politika doteraz nepriniesla žiadne výsledky a česká ekonomika stále čelí vysokému rastu cien. Dôvodom je, že za súčasné zdražovanie môže najmä nedostatok ruských surovín. Na ich cenu nemá zvyšovanie úrokov žiadny vplyv. Podobne cenu potravín ženie nahor hrozba nedostatku obilia, ktorá je výsledkom ruskej blokády ukrajinských prístavov a ani s týmto problémom vysoké úroky nič nespravia.