Stretnú sa traja politici. Prvému s platením vysokého nájmu pomáha manželka, druhému luxusné auto požičala sestra a tretiemu dáva hotovosť do peňaženky jedine manželka. Toto nie je začiatok vtipu, ale opísanie slovenskej reality, konkrétne životov Roberta Fica, Petra Pellegriniho a Igora Matoviča.
Vtipná nie je ani súčasná podpora troch bývalých premiérov. Podľa posledného prieskumu od agentúry nimi vedeným stranám plánuje odovzdať svoj hlas až 44 percent voličov. Čo táto skutočnosť vypovedá o stave slovenskej spoločnosti?
Spoločným znakom všetkých troch menovaných je populistické rozdávanie peňazí a zvyšovanie verejného dlhu Slovenska. Posledného z trojice prišiel o značnú časť popularity katastrofálnym riadením štátu v časoch pandémie. I. Matovič si návrat zašlej slávy sľubuje od razantného zvýšenia rodinných prídavkov. Jeho predchodcovia sa neuveriteľne dlho pri moci udržali práve vďaka sociálnym balíčkom.
Ide o nebezpečný trend s ďalekosiahlymi následkami. Značná časť slovenskej verejnosti uverila, že štát sa dokáže postarať o všetkých ľudí a jediným problémom je neochota politikov rozdať občanom dosť peňazí. Málokoho trápi prudko rastúci verejný dlh a čoraz reálnejšia hrozba zbankrotovania Slovenskej republiky.
Všetkým svojím občanom dokáže vysokú životnú úroveň zabezpečiť len Saudská Arábia. Na štedrú podporu nemajú nárok len odporcovia vládnucich šejkov. Všetci ostatní dostanú vysokú životnú úroveň výmenou za akceptovanie diktatúry. Kráľovstvo si štedrú podporu občanov môže dovoliť vďaka astronomickým príjmom z predaja ropy.
Slovensko nemá dosť nerastných surovín. Obrovské zásoby drahých kovov boli vyťažené ešte za čias Rakúsko-Uhorska. Domáca ekonomika je postavená na princípoch trhového hospodárstva. V ňom sa peniaze najprv musia zarobiť a až potom rozdať.
Roky platné pravidlo zmenilo kvantitatívne uvoľňovanie – tlačenie peňazí. V súčasnosti je možné okamžite rozdať požičané peniaze. K moci sa tak dostávajú neschopní populisti, ktorí nie sú schopní pritiahnuť do krajiny firmy ponúkajúce vyššie mzdy a výsledkom je zaostávanie obyvateľov Slovenska.
Domáca ekonomika je aktuálne treťou najchudobnejšou krajinou v Európskej únií. Takýto výsledok ukázalo prepočítanie hrubého domáceho produktu na obyvateľa v parite kúpnej sily. Pri pohľade na vysoké preferencie neschopných populistov to na zmenu k lepšiemu tak skoro nevyzerá.