Zvýšiť deficit štátu, zadlžiť samosprávy
Vláda nemá zabezpečené zdroje financovania, no schválila zákony, ktoré v skutočnosti zvýšia zadlženie a deficit Slovenska. V čase, keď riziko udržateľnosti verejných financií je naďalej vysoké. Tieto výdavky sa nedajú ospravedlniť tým, že daňové príjmy, vyššie ako rozpočtované, môžu byť použité na financovanie balíka.
Prostriedky mali naopak znižovať deficit a dlh verejných financií Slovenska. Presne toto bola myšlienka výdavkových limitov, a presne týmto postupom ich vláda v priamom prenose odignorovala.
„V programovom vyhlásení vlády je jasne uvedené, že budeme znižovať daňové zaťaženie na strane práce, čo robíme práve daňovým bonusom,“ uviedol premiér E. Heger v relácii RTVS Sobotné dialógy.
„Zároveň budeme zvyšovať na strane spotreby, majetku a negatívnych externalít. Rovnako sa pozrieme na dane oligopolov, monopolov a podobne,“ spresnil. Obce a mestá avizovali, že to, čo štát jednou rukou dá rodinám, im druhou vo väčšej miere vyberie z vrecka, napríklad vo forme vyšších daní za nehnuteľnosti, drahších obecných a verejných služieb.
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) 19. mája vstúpilo do štrajkovej pohotovosti. Obce a mestá vyzvalo, aby napríklad prerušili či obmedzili komunikáciu s ústrednými orgánmi štátnej správy, zabezpečovali realizáciu prenesených kompetencií iba do obdobia, ktoré je finančne kryté dotáciami zo štátu či symbolicky stiahli pred budovami mestských a obecných úradov obecné vlajky na pol žrde.
Návrh na Matovičov balíček totiž pri vplyve výdavkov na rozpočet verejnej správy v tomto roku uvádza výdavky na obce mínus 53 miliónov eur, ďalšie roky viac ako mínus 300 miliónov eur ročne a na vyššie územné celky (mínus 22 miliónov eur, ďalšie roky mínus 300 miliónov eur). Nie je to teda tak, ako tvrdil minister, že to na obce a mestá nebude mať žiadny vplyv. Legislatívny návrh ukazuje iné.