Chudobe štát nepomáha, len sa tak tvári
Nie je dôležité len to, aký balík vláda pripravila, ale aj to, aký balík nepripravila. Bohatším vláda pomôže viac ako chudobnejším, hodnotí na sociálnej sieti združenie Pracujúca chudoba. „Podporovať strednú vrstvu je správne, ale prečo to zase títo majstri museli nastaviť tak, aby tí, čo majú menej, dostali menej, a tí čo majú viac, dostali viac, je opäť záhadou,“ konštatuje.
V minulom roku bola príjmovou chudobou ohrozená viac ako tretina rodín s tromi a viac závislými deťmi aj neúplných domácností osamelých rodičov s jedným dieťaťom či viacerými deťmi. Napriek tomu, že sa podiel týchto domácností nezvýšil, majú s príjmovou chudobou dlhodobo najväčší problém, vyplýva to z výsledkov, ktoré na začiatku mája 2022 zverejnil Štatistický úrad SR (ŠÚ SR)
Na Slovensku potrebujeme diskusiu o životnom minime, hranici chudoby či výške dávok v hmotnej núdzi, pridáva názor inštitút INESS. Sociálny systém nie je schopný adresne podporovať domácnosti, nielen rodiny s deťmi, tých je menšina, ktoré sa ešte neocitli v hmotnej núdzi, ale ľahko do nej môžu spadnúť.
„Tieto domácnosti balík za 1,2 miliardy eur obišiel. Potrebujeme reformu rodinnej politiky, ktorá je dnes neadresná a končí v domácnostiach, ktoré nie sú na túto podporu odkázané, to je plytvanie,“ konštatuje R. Ďurana.
Tento balík krajinu podľa neho odstrihol od veľmi potrebnej debaty o testovaní príjmov, ktorým by malo byť podmienené vyplácanie viacerých dávok rodinnej politiky. Plošné dávky sú z princípu veľkým výdavkom, čo spôsobuje, že odkázané rodiny dostanú príliš nízku podporu, rodiny s vysokými príjmami zasa zbytočne vysokú podporu.