Krúžkovné čelí ostrej kritike

Základná škola Tomášikova 31 v Košiciach. Krúžkovné vytvorí obrovskú databázu, v ktorej budú zaznamenávané všetky aktivity každého dieťaťa. FOTO TASR – František Iván
Zdroj: František Iván, TASR
Základná škola Tomášikova 31 v Košiciach. Krúžkovné vytvorí obrovskú databázu, v ktorej budú zaznamenávané všetky aktivity každého dieťaťa. FOTO TASR – František Iván

Krúžkovné si zaslúži najväčšiu časť kritiky odborníkov i verejnosti. Z balíčka inflačnej pomoci naň má ísť 400 miliónov eur. Veľká väčšina rodičov už v súčasnosti financuje voľnočasové aktivity svojich detí. Existuje široká sieť krúžkov, športov či iných aktivít, ktoré môžu rodiny bežne využívať.

Skutočný problém je s dostupnosťou v regiónoch a v rodinách s nízkymi príjmami. Tieto problémy by sa dali riešiť adresne, decentralizovane a podstatne lacnejšie, podotýka analytik INESS.

„Na miesto toho si ministerstvo financií vytvára novú právomoc a prideľuje si financovanie, ktoré de facto uberie samosprávam či tretiemu sektoru, a školám ako takým. Paradoxne ešte v novembri chcel minister škrtať osem percent miest vo verejnej správe. Krúžkovné má vytvoriť 500 nových miest za deväť miliónov eur,“ konštatuje R. Ďurana. 

Aby toho nebolo málo, tak krúžkovné vytvorí obrovskú databázu, v ktorej budú zaznamenávané všetky aktivity každého dieťaťa. Rodičia budú tráviť nemálo času jej permanentným aktualizovaním. Vznikne veľa novej byrokracie a povinností, bez merateľného cieľa. Výhrady má aj rezort školstva.

„Pokiaľ nemáme vyriešený hlavný čas v škole, tak nemôžeme investovať necelých 400 miliónov eur na krúžky v čase, keď deti nemá kto učiť a rodičia platia za opravu, učebnice a chod školy,“ povedal na margo návrhu minister školstva Branislav Gröhling.

Návrh sa nepáči ani tým, ktorí s deťmi reálne pracujú. Krúžky budú naďalej nedostupné pre sociálne slabé rodiny. Znepokojené sú aj centrá voľného času. Podľa Rady mládeže Slovenska dotovať treba najmä infraštruktúru, aby mali deti kde poukazy využiť.