Opäť žiadne diskusie, len centrálna moc

Samotný návrh konštatuje, že viac ako 11 300 rodinám pravdepodobne poklesne príjem z daňového bonusu oproti súčasnosti. Premiér Eduard Heger naďalej tvrdí, že jeho vláda dostane Slovensko do formy.
Zdroj: facebook/eduard heger - predseda vlády sr
Samotný návrh konštatuje, že viac ako 11 300 rodinám pravdepodobne poklesne príjem z daňového bonusu oproti súčasnosti. Premiér Eduard Heger naďalej tvrdí, že jeho vláda dostane Slovensko do formy.

Pri Matovičovom balíčku pomoci boli porušené legislatívne pravidlá, ktorých cieľom je vytvoriť priestor na verejnú analýzu a diskusiu. Tá dokáže upozorniť na nedostatky návrhu a viesť k ich odstráneniu. Výsledkom nedokonalých návrhov budú podľa INESS mnohé problémové situácie.

Samotný návrh konštatuje, že viac ako 11 300 rodinám pravdepodobne poklesne príjem z daňového bonusu oproti súčasnosti. Rovnako nedáva zmysel, aby 14-ročné dieťa bolo podporené vyššou sumou ako 15-ročné.

V súčasnosti sa prídavky na deti automaticky valorizujú na základe zvyšovania životného minima. Pravidlo limituje zneužívanie sociálneho systému na politický, osobitne predvolebný boj. Vláda navrhuje pravidlo zmeniť, chce valorizovať prídavky vlastným nariadením, čo sa považuje za riskantné z pohľadu udržateľnosti verejných financií.

Vláda E. Hegera tvrdošijne opakuje svoje, hoci návrh sa pripravuje bez diskusií už dlhšie. „Keby sme do toho zapojili odborníkov či spustili verejnú diskusiu, kedy by tá pomoc prišla? Kedy by sme ju vyplatili? Mohli by sme ísť aj do riadneho pripomienkového legislatívneho konania, ale trvalo by to pár mesiacov,“ uviedol v relácii RTVS O 5 minút dvanásť Michal Šipoš (OĽANO), predseda poslaneckého klubu v Národnej rade SR (NR SR).

Presne v rovnakom duchu odpovedal aj v relácii Sobotné dialógy premiér Eduard Heger. Podľa nezávislých analytikov i odborníkov je neospravedlniteľné schvaľovať finančnú pomoc platenú z financií občanov bez diskusií, a tak minúť za dva roky takmer 1,2 miliardy eur.