Pracovníkom v stavebníctve, ktorým ich zamestnávateľ – subdodávateľ stavby – nevyplatil mzdu, budú môcť od budúceho roka požadovať o vyplatenie mzdy alebo jej časti aj od hlavného dodávateľa služby. Pôjde o stavebné práce týkajúce sa konštrukcie, opráv, údržby, prestavby alebo demolácie budov.

Vyplýva to z návrhu novely Zákonníka práce, ktorý ministerstvo práce a sociálnych vecí predložilo do pripomienkového konania. Navrhuje, aby zákon nadobudol účinnosť od januára 2024.

Zmena v právnej úprave je odvodená od pravidiel týkajúcich sa cezhraničného poskytovania služieb zamestnávateľmi, ktorí posielajú svojich zamestnancov do inej krajiny napríklad zo Slovenska do Rumunska, konštatuje pre TREND Kristína Korenková, hovorkyňa rezortu práce.

„Európska komisia (EK) považuje za potrebné, aby sa rovnaké pravidlá uplatňovali aj v prípade vnútroštátnych situácií. Tým sa zabezpečí rovnaké zaobchádzanie medzi slovenskými a zahraničnými subjektmi a zamedzí sa bariéram pre cezhraničné poskytovanie služieb,“ spresňuje.

Keďže Slovensko má podľa EK nastaviť rovnaké pravidlá pre zodpovednosť za vyplatenie mzdy bez ohľadu na to, či si slovenský dodávateľ služby vybral cezhraničného alebo slovenského poskytovateľa služby (priamy subdodávateľ) a táto povinnosť zavedenia spoločnej zodpovednosti sa týka len stavebného sektora, rezort práce rozhodol, že pravidlá sa budú reálne vzťahovať len na tento sektor.

„Ak by štát nevyhovel požiadavke Európskej komisie, táto by mohla podať žalobu na Súdny dvor EÚ, keďže išlo o finálne štádium konania voči Slovensku,“ poznamenáva hovorkyňa.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa