Vianoce sa síce označujú za obdobie mieru a pokoja, no realita je často iná. Firmy a ich pracovníci totiž musia okrem bežných pracovných povinností zvládať aj prácu navyše, napríklad v podobe vyhodnocovania uplynulých mesiacov.

„Finančné oddelenie rieši uzávierky, vytvára sa rozpočet a stanovujú sa ciele na nasledujúci rok,“ približuje situáciu PR manažérka spoločnosti Alma Career Ľubica Melcerová.

Problémom môže byť podľa nej aj klesajúci výkon jednotlivých tímov v súvislosti s čerpaním dovoleniek. Niektoré odvetvia navyše v  poslednom štvrťroku čelia väčšiemu množstvu zákazníkov. Ide napríklad o obchod, cestovný ruch, gastro a hotelierstvo, ale aj logistiku.

Riešení je viac

Pracovníkov, ktorí sa venujú internej či externej komunikácii, navyše čaká organizácia mikulášskych akcií, vianočných večierkov či nákup darčekov pre zamestnancov alebo klientov.

„Všetky výzvy sú ešte znásobené všeobecným vyčerpaním zamestnancov po celoročnom pracovnom tempe, pričom ich záujem zvládnuť náročné pracovné úlohy môže kolidovať s potrebou pripraviť sa na nadchádzajúce sviatky,“ dopĺňa generálna manažérka firmy ManpowerGroup Slovensko Zuzana Rumiz.

Anketa
Čo by pomohlo lepšie zvládnuť pracovnú záťaž počas decembra?
  • 6%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 78%
  • 16%

Aj preto by firmy mali v tomto období svoju pozornosť viac sústrediť na zachovanie rovnováhy medzi osobným a pracovným životom zamestnancov.

Inak riskujú pokles produktivity a z dlhodobého hľadiska aj vyhorenie, zdravotné problémy či odchod zamestnancov. Opatrení, ktoré majú k dispozícii, je pritom viacero a väčšinu firiem ani finančne nezaťažujú.

„V prvom rade je to realistické nastavenie cieľov a rozvrhnutie úloh v čase. Práve vhodné a  rovnomerné rozdelenie pracovných úloh totiž zabráni preťažovaniu zamestnancov, čo pomáha zmierniť ich koncoročný stres a udržať produktivitu,“ navrhuje marketingová riaditeľka personálnej agentúry Grafton Jitka Kouba.

Samozrejmosťou by mala byť pravidelná komunikácia manažmentu so zamestnancami s cieľom vyriešiť problémové situácie, napríklad formou najímania brigádnikov alebo ponúkaním niektorých pracovných benefitov.

Ide najmä o flexibilný pracovný čas a možnosť práce z domu. Prieskumy spoločnosti Grafton pritom ukazujú na pomerne časté rozdiely medzi skutočne poskytovanými benefitmi a reálnymi potrebami zamestnancov.

Napríklad až 90 percent respondentov na kancelárskych pozíciách by uvítalo možnosť flexibilného pracovného času a práce z domu. Zamestnávatelia ich však poskytujú len približne polovici z nich.

Až 80 percent respondentov vo výrobe by zase potešila možnosť nadpracovať si hodiny, pričom firmy to ponúkajú 63 percentám z nich.

Pozor na chyby

Ďalším opatrením, ako podporiť wellbeing zamestnancov, sú firemné akcie napríklad vo forme vianočného večierka, spoločného posedenia, firemných raňajok a teambuildingov.

Spomínaný prieskum ukázal, že by o  ne malo záujem viac ako 80 percent respondentov. V praxi sa na nich však môže zúčastniť len necelých 60 percent opýtaných na kancelárskych pozíciách, pričom u respondentov vo výrobe ide o menej než 55 percent.

Aj preto by pri ich organizácii mali zamestnávatelia viac dbať na to, aby sa neprekrývali s pracovne náročnými obdobiami. „Firmy by navyše nemali podceňovať význam oceňovania úsilia zamestnancov. Osobné poďakovanie, malé darčeky alebo odmeny dokážu výrazne zlepšiť náladu v tíme,“ radí podnikateľom Z. Rumiz.

Ako zvládnuť prácu počas Vianoc?
  • Hranice medzi osobným a pracovným životom – počas sviatočného zhonu treba dbať na to, aby práca nezasahovala do oddychu či času s rodinou.
  • Čiastkové ciele a odmeny – pokles produktivity či prokrastinácia sa dajú prekonať rozložením veľkých úloh na menšie ciele. Za ich zvládnutie by sa mal človek oceniť drobnosťou, ktorá ho poteší. Plánovaný oddych – nadmerné množstvo práce môže človeka vyčerpať. Preto by si mal spánok či iné oddychové aktivity plánovať a následne ich aj dodržať.
  • Plánovanie nasledujúcich dvanástich mesiacov – hluché obdobia v práci môže jednotlivec využiť na plánovanie budúceho roka, a to tak v pracovnom, ako aj v osobnom živote.
  • Dokončenie povinností – všetko sa do konca roka nedá stihnúť, ale niektoré nepríjemné povinnosti si človek môže odškrtnúť ešte počas decembra. Najmä ak musí pracovať počas sviatočných dní, ktoré sa vyznačujú menším množstvom telefonátov a emailov.

PRAMEŇ: Aspire Software

Zároveň ich upozorňuje na to, aby počas posledného mesiaca v roku pracovníkov zbytočne nepreťažovali a neignorovali ich potrebu oddychu. Nadmerné množstvo úloh a nedostatočný priestor na regeneráciu totiž môžu viesť k poklesu kvality práce a zvýšenej fluktuácii.

Nespokojnosť zamestnancov zase môže podľa Ľ. Melcerovej vyvolať napríklad bezdôvodné neschválenie dovolenky, veľké množstvo nadčasov, neocenenie ročného úsilia a prínosu pre firmu a prehnaná kritika.

„Ak firma nemá prostriedky na koncoročné odmeny, treba otvorene komunikovať dôvody a na otázky zamestnancov nereagovať podráždene,“ dodáva PR manažérka spoločnosti Alma Career.

Opatrenia na lepšie zvládnutie vianočného náporu však môžu realizovať aj zamestnanci. Ide najmä o  dobrú organizáciu práce a stanovenie si priorít tak, aby do konca roka stihli to najpodstatnejšie.

Škodiť im totiž môžu aj vlastné prehnané očakávania alebo tlak na výkon. Počas vypätých situácií im pomôžu okrem iného i dychové cvičenia alebo chvíľa oddychu v tichej miestnosti.

Netreba sa hanbiť ani využiť služby psychologického poradenstva, ktoré mnohé firmy svojim zamestnancom bezplatne ponúkajú. Pracovníci, ktorí dostanú možnosť pracovať z domu, by si zase mali dať pozor na jasné hranice medzi pracovným a osobným životom. Oslovené odborníčky takisto zamestnancom pripomínajú aj dostatok spánku.

„Ak sa zamestnanci cítia predsa len preťažení, mali by o  tom otvorene komunikovať so svojím nadriadeným. Práve on by mal vedieť nájsť riešenie,“ dodáva na záver Jitka Kouba.

Ďalšie dôležité správy