Niektorí uchádzači o prácu to môžu mať ťažšie ako iní. Vôbec totiž nie je vylúčené, že pri pracovnom pohovore narazia na predsudky. Národnosť, náboženstvo či rasa pritom nemusia byť jedinými spúšťačmi. Môžu to byť aj ďaleko prozaickejšie veci ako napríklad pohlavie, výzor či o niečo extravagantnejšie ozdoby tela.

Niektoré predsudky pretrvávajú

Zamestnávateľ na západnom Slovensku sa môže pozerať cez prsty na východniara, akákoľvek firma na Róma, slovenská firma na etnického Maďara, moslima či Afričana. A to aj v prípade, že v krajine žije dlhé roky a má možno aj slovenské občianstvo.

Podľa Petra Lazového, riadiaceho partnera a senior HR konzultanta personálnej agentúry Alex Peterson, nie je nezvyčajné ani to, že uchádzač o prácu narazí na predsudky súvisiace s jeho rodinným stavom alebo vekom. Na Slovensku podľa neho stále pretrváva domnienka, že starší kandidát sa horšie prispôsobuje a ťažšie učí. P. Lazový si okrem toho všíma, že predpojatosť sa objavuje často aj pri povyšovaní žien na manažérske pozície alebo pri prijímaní mužov na pozície, ktoré si spoločnosť zaškatuľkovala ako ženské a naopak.

„Uvedomovanie si predsudkov nie je veľmi častá téma HR konferencií,“ hovorí P. Lazový. Myslí si, že o to viac by mala byť pripomínaná, napríklad v podobe zdieľania pozitívnych príkladov, keď mala firma dobrú skúsenosť s pracovníkom, ktorý musel na začiatku predsudkom čeliť. Základom pri posudzovaní uchádzačov je podľa neho uvedomenie si vlastnej predpojatosti. „Pokiaľ HR pracovník kandidáta zamietne už pri podaní ruky, sú mu zbytočné všetky interview techniky, ktoré sa naučil,“ upozorňuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa