Zamestnanci v rôznych oblastiach – od technológií, cez bankovníctvo až po poisťovníctvo – sa počas pandemického roka ocitli v domácom prostredí. A využili príležitosť. Zistili, že doma môžu pracovať nielen pre jednu spoločnosť. V praxi tak žonglujú medzi viacerými projektmi, pripájajú sa naraz na dve online stretnutia – samozrejme, s vypnutým mikrofónom a kamerou, ale sú tam. Tvrdia, že ich pracovný čas je ako dva v jednom a navyše, údajne nepracujú viac, ako by pracovali pre jednu firmu. Oficiálne údaje však neposkytne nikto, deje sa to na „tajňáša“.

Deje sa to na „tajňáša“.
 
Platforma v Amerike
V Amerike existuje dokonca aj zastrešujúca platforma – overemployed (nadmerne zamestnaní). Tá zhromažďuje komunitu profesionálov, ktorí majú dve vzdialené práce, pretože chcú viac zarobiť a dosiahnuť finančnú nezávislosť. Tvrdia, že ak človek pracuje pre jedného zamestnávateľa viac, neznamená to automaticky, že aj viac zarobí. Preto pracovať pre dvoch naraz, je finančne výhodnejšie. V praxi však dochádza k obchádzaniu pravidiel a takíto zamestnanci často pracujú v dvoch konkurenčných firmách naraz.

Skúsenosti zo Slovenska

Peter pôsobí v IT oblasti, pred pandémiou pracoval celý týždeň priamo v kancelárii. Pandémia mu však dala krídla a začal pracovať z domu. „Náhodou sa ku mne dostala pracovná ponuka z firmy v rovnakej oblasti. Nešlo však iba o jednorazový projekt, ale o plný úväzok,“ vysvetľuje. Po pár dňoch sa rozhodol, že do toho pôjde. „Veľmi rýchlo som zistil, že kombinovať dve práce v mojej oblasti nie je zložité, a že reálne sa dá práca spraviť veľmi rýchlo. Všetko ostatné boli nekonečné porady a stretnutia pri káve s kolegami,“ hovorí priamo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa