Spor medzi zástancami práce z domu a kancelárie vyvrcholil kompromisom v podobe flexibilnejších vzťahov medzi firmou a zamestnancami.
Podnikatelia napriek tomu neprestali do pracovného prostredia investovať, a to nielen prostredníctvom prenájmu nových priestorov, ale aj kúpou kancelárskeho vybavenia.
Vo firmách sa tak čoraz častejšie objavujú kvalitnejšie ergonomické či balančné stoličky, fit lopty a opierky chrbta či bedier.
Dodávateľ a líder v oblasti kancelárskeho zariadenia Lyreco dokonca od roku 2022 zaznamenal až 50-percentný nárast záujmu o výškovo nastaviteľné stoly.
„Zvýšený dopyt pozorujeme aj pri špeciálnych stojanoch na monitory, ergonomických myšiach a klávesniciach,“ dokresľuje situáciu výkonný riaditeľ firmy Mikuláš Herškovič.
Zdravá produktivita
Motiváciou k ich nákupu je pritom ochota zamestnávateľov prispieť k spokojnosti a produktivite zamestnancov. Podľa vedúceho oddelenia pre pracovné poradenstvo firmy CBRE Petra Grófa si firmy uvedomujú, že investícia do kvalitného pracovného prostredia môže mať priamy vplyv na ich obchodné výsledky.
Zamestnanci, ktorí trpia bolesťou chrbta alebo únavou očí totiž nemôžu dosahovať plnohodnotné pracovné výsledky. Ide pritom o príznaky, ktoré podľa informácií spoločnosti Fellowes pociťuje viac ako polovica respondentov z kancelárskeho prostredia.
Firmy bojujú so zle zariadenými kanceláriami. Na jednu zásadu pritom zabúdajú
Takmer tretina z nich musí navyše popri práci riešiť bolesť zápästia, teda bežný príznak karpálneho tunela, ktorý sa môže skončiť operáciou.
Spoločnosti, ktoré tieto problémy zamestnancov neignorujú, tak nielenže zlepšujú svoju produktivitu, ale na vyššiu úroveň posúvajú aj firemnú kultúru a zvyšujú reputáciu u potenciálnych zamestnancov.
Prostredie je dôležité
Zamestnanci sa totiž okrem finančného ohodnotenia čoraz viac zaujímajú o to, v akých podmienkach budú pracovať. Tohtoročný prieskum JobsIndex dokonca upozorňuje na to, že osem percent respondentov kvôli lepšiemu pracovnému prostrediu z práce odišlo.
A štvrtina respondentov v ňom označila ako jeden z dôvodov zmeny zamestnávateľa práve možnosť pracovať v lepšom pracovnom prostredí. Pre rovnako veľkú skupinu boli zase motivátorom lepšie firemné benefity z oblasti pracovných prostriedkov a vybavenia.
- Ako vybrať ergonomické pomôcky
- Stoličky – firmy by mali zvážiť, koľko hodín denne ich zamestnanci sedia. Dôležitá je takisto nosnosť a ergonomickosť. Samozrejmosťou by malo byť nastavenie na zamestnanca, teda jej výšky, hĺbky či opierky rúk.
- Podložky pod myš a klávesnicu – záujemcovia si môžu vybrať z penových alebo gélových podložiek. Prvý druh je pohodlnejší, materiál je mäkký, priedušný a zároveň odolný proti opotrebeniu. V druhom prípade materiál poskytuje pevnejšiu podporu a ľahšie sa čistí.
- Polohovacie stoly alebo pracovné stanice – toto vybavenie je výškovo a uhlovo nastaviteľné, čím umožňuje zamestnancom meniť polohu pri práci tak často, ako potrebujú. Okrem komfortu prispievajú k zdraviu chrbtice a lepšiemu sústredeniu. Hodia sa najmä pre zamestnancov, ktorí trávia šesť a viac hodín za počítačom.
- Operadlá – poskytujú oporu nielen chrbtu, ale aj chodidlám. Nesprávne sedenie totiž prispieva k bolestiam kĺbov a svalov, preto ho netreba podceňovať. Na trhu je k dispozícií široká škála modelov, ktoré uvoľňujú svalstvo a sú nastaviteľné podľa potreby zamestnanca.
PRAMEŇ: Mikuláš Herškovič, výkonný riaditeľ Lyreco Central Europe
„Tento trend sa najviac prejavuje u mladších generácií, predovšetkým generácie Z, ktorá kladie dôraz na rovnováhu medzi prácou a súkromím a uprednostňuje pracovné prostredie, ktoré ich bude inšpirovať,“ myslí si marketingová riaditeľka personálnej agentúry Grafton Jitka Kouba.
Firmy, ktoré sa starajú o zdravie svojich zamestnancov, tak môžu získať náskok pred konkurenciou, a to aj z dlhodobého hľadiska, najmä pre starnutie populácie. Nie je preto vylúčené, že sa časom o takzvané zdravé benefity vrátane vhodného vybavenia kancelárie bude zaujímať čoraz viac zamestnancov.
Riešení je viac
Ich názory by firmy pri renovácii kancelárií nemali ignorovať. Základom procesu by mali byť totiž práve ich potreby a preferencie.
„Nasledovať by mala konzultácia s odborníkmi, aby zdravé pracovné prostredie bolo skutočne zdravé, no a v neposlednom rade je potrebný i pravidelný monitoring a údržba, aby sa predišlo prípadným problémom,“ radí J. Kouba.
Pri výbere vhodného dodávateľa by sa firmy mali okrem ceny zamerať aj na pridanú hodnotu v podobe kvalitných služieb, udržateľnosti a možnosti dlhodobej osobnej spolupráce.
„Obchodný zástupca alebo zákaznícka linka nie sú len o predaji, ale aj o riešení potrieb spotrebiteľov. V tom je pridaná hodnota dodávateľov kancelárskych potrieb, ktorí firmám vedia pomôcť,“ myslí si Mikuláš Herškovič.
Pohovory ovláda nový trend. Firmy ho preberajú zo sebeckých dôvodov
Tí dokážu klientov zorientovať v súčasných trendoch zariaďovania kancelárií, ktorých nie je málo. Okrem dôrazu na ergonomické sedenie naberajú na popularite aj flexibilné pracovné priestory, ktoré si môžu zamestnanci prispôsobiť.
Otvorené kancelárie sa zase čoraz viac dopĺňajú o zóny na súkromie, sústredenie alebo relax. „Dôležitá je aj integrácia prírodných prvkov, ako sú zeleň a prirodzené svetlo, ktoré zlepšujú pohodu a koncentráciu,“ približuje P. Grof.
Firmy by podľa jeho názoru takisto nemali uprednostňovať estetiku pred funkčnosťou či podceňovať akustiku v otvorených priestoroch.
Zmeny kancelárií by malo sprevádzať zaškolenie zamestnancov. V opačnom prípade sa môže stať, že budú mať nový monitor alebo stoličku zle nastavené.
Okrem toho by sa zamestnávatelia mali vyvarovať zakazovania krátkych prestávok, pretože tým negujú prínos ergonomického vybavenia.
„Je dôležité môcť vstať od počítača a ísť sa prejsť po kancelárii alebo si na päť minúť ľahnúť na gauč v oddychovej miestnosti,“ dodáva PR manažérka spoločnosti Alma Career Ľubica Melcerová.
Text bol pripravený v odbornej spolupráci so spoločnosťou Lyreco.