Predavači aj ďalší pracovníci v obchode sú na roztrhanie. Počet pracovných inzerátov so záujmom o nich sa zvyšuje, slušné sú aj zárobky, ktoré vidia na výplatnej páske. Potvrdzujú to aktuálne dáta. Priemerná mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve dosiahla podľa Štatistického úradu SR v roku 2023 sumu 1 430 eur.

Medziročne sa tak zvýšila o 9,7 percenta. V sektore obchodu dosiahla priemerná mzda vlani sumu 1 358 eur. Je predpoklad, že tento pozitívny trend bude pokračovať. Dôvodov na optimizmus je viac, v slovenskom maloobchode by totiž mali v ďalších mesiacoch rásť nielen tržby, ale pretrváva aj záujem o kvalitných ľudí.

Očakáva sa rast tržieb

Inflácia sa spomaľuje, platy reálne porastú a spotrebiteľská nálada je na takmer štvorročnom maxime, potvrdila vo februárovej analýze Eva Sadovská, analytička Wood & Company.

„V tomto roku očakávame opätovný mierny rast tržieb v maloobchode. A to vďaka spomaleniu inflácie, rýchlejšiemu ekonomickému rastu, klesajúcej miere nezamestnanosti a opätovnému reálnemu rastu platov. Pozitívny trend vývoja tržieb naznačuje aj vysoká úroveň indikátora spotrebiteľskej dôvery," spresnila.

V sektore obchodu je vysoká konkurencia a dlhodobo čelí nedostatku pracovnej sily. Tá sa nedá v plnej miere nahradiť pracovnou silou zo zahraničia, keďže ide o sektor služieb, kde je pri viacerých profesiách nutné ovládať slovenský jazyk, konštatuje pre TREND Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO).

Obchodníci preto investujú nemálo peňazí do zvýšenia atraktivity tohto odvetvia, či už formou odmeňovania, alebo aj rôznych benefitov. Aj preto v ňom mzdy rastú rýchlejšie ako v iných sektoroch.

Jedna z najatraktívnejších oblastí

Obchodníci hľadajú budúcich zamestnancov aj na pracovných portáloch. Zaujať sa snažia aj dobrým platom. Z údajov portálu Platy.sk vyplýva, že priemerný celkový mesačný plat (aj s odmenami a 13. platom) v maloobchode je aktuálne 1 550 eur. Priemerný základný plat v hrubom vychádza 1 380 eur.

„Aj v tomto prípade evidujeme veľké regionálne rozdiely – zatiaľ čo v Bratislavskom kraji hovoríme o celkovom priemernom zárobku 1 700 eur, v Prešovskom len 1 350 eur,“ objasňuje pre TREND Ľubica Melcerová, PR manažérka portálu Profesia.sk. V tomto roku až doteraz na portáli zverejnili 6 519 pracovných ponúk z maloobchodu, ktorý tak predstavuje jednu z najatraktívnejších oblastí. Priemerný počet reakcií na jednu ponuku je aktuálne 33, čo je výrazný nadpriemer.

Kvalifikovaní ľudia však zamestnávateľom chýbajú na pracovnom trhu čoraz viac, aj keď sa záujemcovia hlásia na rôzne pracovné pozície. Nie každý je na takúto prácu vhodný a má dostatočnú odbornosť. Najväčší záujem v oblasti obchodu bol za vlaňajšok o pozíciu telemarketingového pracovníka, na jeden inzerát reagovalo v priemere vyše 100 ľudí.

„Viac ako 50 reakcií v priemere prichádza aj na inzeráty na koordinátora odbytu, administrátora internetového obchodu a vizualistu. Najmenší záujem je o prácu zástupcu vedúceho predajne, na jednu ponuku reaguje v priemere 12 ľudí,“ objasňuje Ľ. Melcerová. Zhruba dvadsať reakcií prichádza v prípade inzerátov na vedúcich predajne, vedúcich úseku predajne a obchodných analytikov a analytičky, čo predstavuje štandardný priemerný počet.

Najčastejšie uvádzaný benefit v pracovných ponukách z maloobchodu je kariérny rast. Nasleduje príspevok na šport či multisport kartu, práca v stabilnej spoločnosti, stravné lístky, zaškolenie, bonus pri životnej udalosti a zamestnanecké zľavy.

Dostatok voľných miest

Predavači sú v súčasnosti na trhu práce nedostatkovou položkou. Sektor obchodu vo februári tohto roka hlásil spolu službami o tretinu viac voľných pracovných miest ako vlani.

Kde teda hľadať vhodné východiská? Okrem atraktívnych podmienok a stabilného prostredia pre zamestnancov sú to podľa slov M. Krajčoviča najmä investície do inovácií a automatizácie. „Robotizácia a automatizácia skladov umožňuje nielen riešiť problémy na pracovnom trhu, ale zefektívňuje samotnú prevádzku, znižuje náklady a pomáha k vyššej efektivite. Zároveň to generuje pracovné miesta s vyššou pridanou hodnotou, čo je aj plus pre zamestnancov,“ dodáva.

Na druhej strane, investície do automatizácie zrýchľujú samotné nakupovanie a vytvárajú príjemné zážitkové nakupovanie. Služby ako samoobslužné pokladne, ručné skenery, online nákupy alebo služby typu „klikni a vyzdvihni“, výrazne zjednodušujú zákaznícky nákup, zlepšujú zážitok z neho a zároveň pomáhajú riešiť aj problémy obchodníkov s nedostatkom pracovnej sily. Nie je to však jednoduché.

Zamestnávatelia musia začať dávať šancu skupinám ľudí, ktoré doteraz z dôvodu strachu či predsudkov často ani nepozvali na pohovor, pridáva názor Ľ. Melcerová.

„Hovoríme o ľuďoch nad 45 rokov, ľuďoch so zdravotným znevýhodnením či z marginalizovaných skupín. Sú to často plnohodnotní zamestnanci, ktorí keď dostanú šancu, sú mimoriadne verní, čo sa v čase vysokej fluktuácie zamestnancov firmám naozaj oplatí,“ dodáva. Zároveň by podľa nej pomohlo zjednodušenie prístupu na náš trh práce cudzincom z tretích krajín, ktorí by tiež pomohli zaplniť voľné pracovné miesta.

Kvalifikovaní ľudia chýbajú

V sektore maloobchodu sa z času na čas objavujú noví hráči, ktorí chcú preraziť na trhu, najmä ponukou lacných potravín. Aj tí hľadajú zamestnancov do budúcich prevádzok, či už na nižšie, alebo aj vyššie pracovné pozície, ktorým ponúkajú zaujímavý plat i ďalšie benefity. Otázkou zostáva, do akej miery takáto konkurencia môže na trhu „zamiešať kartami“.

Keďže pracovný trh sa nedá len tak nafúknuť, tak aj noví obchodníci na trhu budú čeliť tým istým problémom ako zvyšok trhu, podotýka predseda SAMO. „Najväčším konkurentom obchodníkov sú skôr iné profesie, ako napríklad veľké logistické centrá, než preberanie si zamestnancov navzájom. Máme nedostatok pracovnej sily na Slovensku a to postihuje každého obchodníka. Bude to problém rovnako aj pre nových hráčov na trhu,“ spresňuje M. Krajčovič.

Ďalšie mesiace v tomto roku budú pre mnohých obchodníkov náročné, či už z pohľadu konkurencieschopnosti alebo udržania svojej pozície na trhu.

„Ak chcú uspieť, tak nepotrebujú iba dobrý koncept, ale aj kvalitných a spokojných zamestnancov. Preto naši členovia v maximálne možnej miere budujú lojalitu zamestnancov, aj keď problém s fluktuáciou a nedostatkom pracovnej sily tu je. Ďalšou výzvou je prehlbovať spoluprácu so školami a študentmi v rámci duálneho vzdelávania, “ dodáva M. Krajčovič.

Treťou výzvou je robotizácia, automatizácia a inovácie, ktoré idú ruka v ruke a pomáhajú znižovať problémy s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, vytvárajú pracovné miesta s vyššou pridanou hodnotou a prinášajú inovácie, ktoré zlepšujú aj celkový zážitok z nakupovania.

 Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Ak majú Slováci hlboko do vrecka, odoprú si nákupy oblečenia, ukazuje prieskum