3. Je potrebné regulovať provízie pri investovaní?
NBS ukázala, ako si predstavuje odmeny v prípade sprostredkovania cenných papierov. Čo si o tomto návrhu myslí odborná verejnosť?
Peter Tkáč, Riaditeľ odboru dohľadu nad kapitálovým trhom NBS
Nie je sprostredkovateľ ako sprostredkovateľ, čo viedlo dlho k tomu, že trh sa začal zahmlievať a plniť aj neštandardnými produktami či agentmi.
Nechceme zvyšovať nutnú reguláciu, ale situácia a doba si vyžiadala, aby NBS ako dohľad nad finančným trhom v krajine zareagovala. Nebolo to prvotne o tom, že chceme komplikovať aktivity a služby sprostredkovateľov.
Finálna verzia návrhu aj po zohľadnení pripomienok by mala byť pripravená v najbližších dňoch. Vrátenie alikvotnej časti poplatku pri zrušení kontraktu by sme v návrhu chceli ponechať.
Snažíme sa nájsť balans aj podľa dĺžky investičných horizontov. Zároveň chceme, aby sa správne produkty dostávali správnym ľuďom.
Chceme prispieť k tomu, aby sa klienti mohli spoľahnúť na služby sprostredkovateľov a nemuseli sa obávať možných komplikácií v tejto spolupráci.
Martin Lancz, predseda predstavenstva AFISP
Výsledkom stretnutí Asociácie AFISP a NBS bude úprava pôvodného návrhu. Výsledný návrh by mal byť výsledkom prehodnocovania viacerých praktík sprostredkovateľov. Nerobme z niečoho čo doteraz nebol problém novú reguláciu, ktorá nutne vníma doterajšie fungovanie ako problematické a navyše bez väčšej analýzy.
Z nášho pohľadu je nebezpečné vstupovať do akýchkoľvek zaužívaných praktík, ak regulácia začne deformovať samotný trh.
K tejto problematike treba pristupovať komplexnejšie, nie prípadovo. V čase sa môžu zmeniť nastavenia aj rozhodovanie klienta, to však nemôže znášať priamo sprostredkovateľ.
Nový zákon je potrebný, ale napriek tomu trh rastie, samoreguluje sa a čistí dostatočne aj podľa starého zákona, pretože sprostredkovateľské spoločnosti majú sami iniciatívu a záujem trh čo najviac sprehľadniť.
Róbert Kopál, predseda AOCP
Trhové prostredie má byť definované samotným trhom a prílišná regulácia tomu nepomáha. Rast investičného trhu je dynamický najmä v posledných dvoch rokoch. Na tom majú veľký podiel práve sprostredkovatelia, ktorých teraz chce štát korigovať a viac regulovať.
Regulátori by si mali uvedomiť aj zmeny, ktoré nové regulácie môžu priniesť. Viaceré z nich nakoniec môžu predražiť súčasné služby, ktoré nakoniec zaplatí klient. Pri investíciách trvá edukovať klienta často pridlho. Je potrebné hľadať aj nové nástroje na ochranu oboch strán, nielen regulovať zaužívané.
Keď klient príde za finančným sprostredkovateľom, pochopiteľne očakáva, že investovaniu rozumie. Tento princíp by mali zabezpečiť už samotné sprostredkovateľské spoločnosti.
Martina Klačmanová, Chief Legal & Compliance Officer Finportal
Ako distribútorov finančných produktov sa nás pôvodné návrhy na regulácie odmien za sprostredkovanie dotýkali veľmi citeľne. Najmä keď sprostredkovatelia doteraz museli byť aj veľmi aktívni v tom ako edukovať nových zákazníkov a prispievať k rastu investičného trhu na Slovensku.
Trh sprostredkovateľ je oveľa viac než iné postavený aj na referenčnom hodnotení. Všetky spoločnosti majú záujem, aby mali kvalitných zamestnancov a agentov.
Navrhované regulácie vnímame aj ako komplikácie z praktického hľadiska napríklad pri bežných účtovných povinnostiach.