Zamestnávanie cudzincov z krajín mimo EÚ je na Slovensku aj napriek menším legislatívnym zmenám stále tá istá obohraná pesnička. Lepší sa to len postupne a na prvý pohľad len po veľmi malých krokoch.

Zákon o službách zamestnanosti bol novelizovaný niekoľkokrát, pričom posledná novela nadobudla účinnosť začiatkom tohto roka. Z pohľadu zamestnávania cudzincov priniesli novely pár zmien, ktoré majú celý proces zjednodušiť. Sú to však stále veľmi jemné vylepšenia a každá firma, ktorá sa rozhodne riešiť nedostatok pracovnej sily importom občanov tretích krajín, sa musí pripraviť na to, že celý proces sa môže poriadne natiahnuť.

Zamestnávanie občanov Európskej únie je pomerne jednoduché a od zamestnávateľa vyžaduje v podstate len plnenie oznamovacej povinnosti – zamestnávateľ má oznámiť Úradu práce začiatok pracovného pomeru, respektíve jeho ukončenie. Avšak pre občanov väčšiny krajín EÚ nie je slovenský pracovný trh dostatočne atraktívny, snáď s výnimkou niektorých balkánskych členov Únie. V prípade, že firma potrebuje loviť zamestnancov v zahraničí, musí svoju pozornosť väčšinou obrátiť buď na postkomunistické krajiny mimo EÚ, alebo na ázijské krajiny.

„Novelami došlo k istým zmenám, ktoré priniesli cudzincom čiastočné uľahčenie napríklad pri obnove pobytu a predĺžení oprávnenia pracovať, zjednodušene pracovného povolenia,“ povedal pre TREND advokát kancelárie Havel & Partners Milan Černaj. V praxi však tieto zmeny uľahčujú skôr zotrvanie zahraničného zamestnanca, ktorý tu už pracuje ako príchod nového zamestnanca z cudziny.

Zdĺhavý proces

Pri vstupe na slovenský pracovný trh je vždy najskôr potrebné vyriešiť otázku imigračných pravidiel. Na to, aby človek z tretej krajiny mohol na Slovensku pracovať, potrebuje získať povolenie na pobyt a pracovné povolenie. Niekedy sa tieto povolenia vydávajú ako single permit, čiže dve v jednom. Zamestnávateľ je povinný najskôr nahlásiť voľné pracovné miesto Úradu práce, a to aspoň 20 pracovných dní pred začatím prijímacieho procesu, teda pred tým, ako cudzinec podá žiadosť o prechodný pobyt na účely zamestnania. Nahlásiť voľnú pozíciu môže aj online, pričom úrad ponuku zverejní na svojej webstránke.

Týchto 20 dní slúži na to, aby na ponuku mohli zareagovať občania SR. Ak niekto napokon zareaguje, zamestnávateľ nie je povinný prijať ho. „Na druhej strane, takýto postup môže mať vplyv na samotné udelenie či neudelenie súhlasu pre cudzinca, ktorého zamestnávateľ chce, aj keby boli inak splnené všetky podmienky,“ vysvetlil riziko M. Černaj. Podľa neho je predovšetkým na východnom Slovensku bežné, že uchádzači takéto ponuky sledujú.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa