Falošný diplom či certifikát. Aj takto sa niektorí uchádzači o prácu vyrovnávajú so stúpajúcimi požiadavkami na pracovnom trhu. Ide pritom o bežnú prax nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku.
„Viackrát sme sa stretli s tým, že na IT pozíciu sa dostal človek, ktorý toto zameranie nevyštudoval, mal však sfalšovaný vysokoškolský diplom,“ upozorňuje odborníčka v oblasti kyberbezpečnosti a ochrany údajov Veronika Krajčovičová.
V praxi zažila aj prípady falošných certifikátov, pričom si ich držitelia požadované znalosti naštudovali na internete. Niektoré firmy si jej spoločnosť bugino totiž najímajú na skríning pred nástupom do zamestnania (z anglického pre-employment screening), teda preverenie minulosti uchádzačov či súčasných zamestnancov.
Prevencia straty zdrojov
Okrem pravosti predkladaných dokumentov si tak vedia skontrolovať napríklad referencie od predchádzajúcich zamestnávateľov či iné kritériá spojené s výkonom povolania. V zahraničí ide pritom o bežný postup, ktorý v prípade niektorých vedúcich pozícií obsahuje aj kontrolu finančných či daňových záznamov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?