Uchádzači o prácu občas jemne prikrášlia svoj životopis. Nie je to žiadne tajomstvo a ak to je len v kolónke záujmy, v ktorej namiesto pozerania seriálov uvedú čítanie kníh, nič hrozné sa nestane. O čosi závažnejšie dôsledky však môžu mať klamstvá alebo zamlčanie určitých informácií na strane zamestnávateľa.
Všetci klamú
Nie je to pritom iba fenomén Spojených štátov amerických či západnej Európy. Podľa odborníkov sa s klamstvami či zavádzaním v pracovných ponukách stretávajú aj uchádzači a uchádzačky na Slovensku. „Najčastejšie sa stáva, že inzerujúci zamestnávateľ napíše ponuku veľmi nejasne, bez podrobných informácií, a až na pohovore uchádzačovi vymenuje, čo by bolo náplňou jeho práce,“ približuje situáciu PR manažérka spoločnosti Profesia Ľubica Melcerová.
Spoločnosť sa v rámci svojej praxe stretáva aj s prípadmi, v rámci ktorých sa záujemca prihlásil na jednu pozíciu, ale firma mu ponúkne inú. Prípadne sú informácie o pozícii zavádzajúce. „V minulosti išlo najmä o prípady, keď finančné spoločnosti inzerovali ponuku ako administratívnu, pričom zamestnanec musel vykonávať prácu finančného agenta,“ dodáva PR manažérka.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?