Zatiaľ čo v minulosti musel uchádzač o zamestnanie spĺňať presne vymedzené zručnosti, dnes v inzerátoch nájde maximálne požiadavky na prácu s počítačom, cudzie jazyky či vodičský preukaz. Pracovné ponuky sa zmenili, čo potvrdzujú skúsenosti pracovných portálov či personálnych agentúr.

„Tento trend je úplne jednoznačný. Zamestnávatelia z dôvodu digitálnej transformácie oveľa viac vyberajú ľudí na základe relevantnej skladby mäkkých zručností,“ približuje súčasnú situáciu člen predstavenstva Maxin´s group Radovan Maxin.

Výraznú úlohu pri zmene postoja hrá aj súčasný nárast umelej inteligencie. Tá zautomatizovala mnohé rutinné pracovné úlohy, čo prispieva k nárastu významu mäkkých zručností. PR manažérka pracovného portálu Kariéra Katarína Tešla vysvetľuje, že je to najmä preto, lebo ich moderné technológie ťažšie napodobujú.

Čo sú mäkké a tvrdé zručnosti

Mäkké zručnosti (Soft skills)

  • Ide o súbor v oblasti emocionálnej inteligencie, ľudského správania v medziľudských vzťahoch a schopnosti emočnej sebaregulácie.
  • Vymedzujú spôsob, akým ľudia pracujú.
  • Sú nezávislé na konkrétnom pracovnom odbore či vzdelaní.

Tvrdé zručnosti (Hard skills)

  • Ľudia ich získavajú buď štúdiom alebo prácou v konkrétnom odbore.
  • Definuje ich predmet práce, teda to, na čom zamestnanec pracuje.
  • Patria sem konkrétne zručnosti, napríklad programovanie v určitom jazyku, znalosť daňových predpisov či zručnosti v oblasti staviteľstva.

Prameň: Platy.sk

Zmenil sa aj pôsob práce vo firmách. V minulosti manažéri skôr rozdávali podriadeným presné úlohy, dnes je zodpovednosť viac rozložená. Zamestnanci namiesto presných úloh dostávajú ciele, ktoré majú splniť.

Menia sa aj požiadavky na manažérov. „Pri vedení ľudí viac vystupujú do popredia schopnosti manažéra načúvať podriadeným, budovať vysokovýkonné tímy, rozvíjať ľudí okolo seba, ďalej schopnosť zohľadňovať rôznorodosť v tíme, komunikovať s rôznymi na spoločnosti zainteresovanými skupinami a podobne,“ uvádza riadiaci partner spoločnosti Amrop Igor Šulík.

K novému prístupu motivoval zamestnávateľov aj nedostatok ľudí na trhu práce. Podľa PR manažérky spoločnosti Profesia Nikoly Richterovej preto častejšie príjmu človeka s mäkkými zručnosťami, pričom tie tvrdé získa pri zácviku a na školeniach.

TREND sa preto pozrel na to, o ktoré schopnosti majú zamestnávatelia v súčasnosti najväčší záujem.