Od luxusu k durianu

Hotel Marina Bay Sands je organizmom v organizme. Akoby to bol malý nezávislý kúsok Singapuru a žil si svoj vlastný život. Slávnostne ho otvorili len v roku 2010 a odvtedy priťahuje tisíce ľudí z celého sveta. Je symbolom luxusu, ktorý v Singapure nájdete, ale aj luxusnej pozlátky, keď sa pozriete bližšie.

Priestory vnútri sú obrovské, na recepcii stretávate zaujímavé tváre. Bohatí Indovia v polo tričkách, ženy ovešané šperkmi, zahalené ženy z Arabského polostrova, Rusi, Číňania, západniari či Američania. S batohmi na chrbte sme však pútali väčšiu pozornosť než filmové hviezdy.


Závidia mu aj tisícročné mestá. Vitajte v Singapure

Singapurský bazén na streche hotela Marina Bay Sands Zdroj: Tomáš Kubuš

Hotel má 2 561 izieb, a tak sa tu za krátky čas premelie viac ľudí než v centre mesta. Izby sa nám nezdali ničím výnimočné, no platí sa za výhľad. Je krásne sadnúť si s pohárom ranného čaju do kresla a mať Singapur pod nohami. Hotel preslávil aj bazén, ktorý pozná azda každý, no nie každý sa v ňom aj okúpal. Kľúčom k nemu je len hotelová izba. Dá sa síce zaplatiť aj vyhliadka z hotelovej strechy, ale do bazéna vás nepustia.


Bazén Infinity pool je urobený tak, že keď sa doň ponoríte, máte pocit, akoby voda z bazéna padala desiatky metrov dole do mesta, ktoré máte priamo pred a pod sebou. Geniálny optický trik.


Mesto zákazov

Ďalším zo symbolov Singapuru je kontroverzná stavba v podobe singapurského národného ovocia. Volá sa durian, architekti mu chceli vzdať hold a budovu opery a divadla obliekli akoby do škrupiny. Trčia z nej ostne, stavba pôsobí futuristicky, napokon ako aj celý Singapur. Svojím spôsobom je taká zvláštna, až je krásna

Durianové šialenstvo sme v Singapure skutočne cítili takmer na každom kroku. Mohli sme si ho kúpiť aj čerstvý, ale často sa dáva ako príchuť do čokolády, čaju, kávy, zmrzliny či iných sladkostí. Ázijci durian milujú aj nenávidia, treba ho ochutnať, aby si človek spravil vlastný názor. Pozor, nezoberte si ho so sebou do metra, pretože za to dostanete pokutu 500 singapurských dolárov (330 eur). Dôvodom je jeho zápach, ak by sa dal k niečomu prirovnať, tak možno k nahnitej cibuli.

Singapur je krajina zákazov a niekedy ho domáci posmešne nazývajú dvojzmyslom „fine city“. Teda nielen „pekné mesto“, ale aj „mesto pokút“. Za roky zákazov a príkazov však Singapur skutočne dokázal vychovať svojich obyvateľov a prinútiť mnohé národnosti žiť bok po boku tak, aby ich mesto bolo ozdobou Ázie. Zahodíte ohorok cigarety? Pokuta. Prejdete na červenú? Pokuta. Vyhodíte smeti, kam nemáte? Pokuta. Ak si nezapamätáte, za čo všetko by vám hrozili pokuty, kúpte si v turistickom obchode tričko, kde máte obrázky aj so sumou, ktorú kedy musíte zaplatiť.