Vlani a v máji tohto roka začali platiť nové jednoduchšie predpisy pre zamestnávanie tzv. tretiakov, teda občanov krajín mimo EÚ. Pomohli však zatiaľ len „vyvoleným“ firmám, ktoré volajú po rozšírení pravidiel na všetky podniky. Počet cudzincov legálne pracujúcich na Slovensku medzitým presiahol 50-tisíc a rastie tempom asi tisíc mesačne.
V novom stredisku
Na okraji poľa na konci Bratislavy, kde si rodiny s deťmi púšťajú šarkany, stojí biela budova so zeleným nápisom „Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky“. V marci tu rezort otvoril nové priestory cudzineckej polície, aby zlepšil kruté podmienky, ktoré znášali cudzinci na pôvodnej adrese v Petržalke. „Hrobákova“ bola známa nekonečnými radmi, v ktorých neplatili pravidlá, či vystresovanými policajt- mi s chabou znalosťou cudzích jazykov, ktorí často aj pre drobné chyby v papieroch poslali cudzinca preč. To niekedy znamenalo vystáť si znova dlhý rad a inokedy návrat do vlasti a vybavovanie nových dokladov. Hrobákova, tak ako páchnuca hlavná vlaková stanica, akoby mala cudzincom odkázať – tu nechcite ostať.
„Je to tu oveľa lepšie,“ pochvaľuje si nové pracovisko na Regrútskej ulici Ghaith Eljadi, ktorý na Slovensko prišiel pred piatimi rokmi z Indie. Pri prvej žiadosti o povolenie na pobyt čakal pod holým nebom vyše päť hodín, dnes mu obnovenie pobytu zabralo polhodinu. Sedíme v priestrannej čakárni vybavenej plastovými sedačkami, kávomatom, automatom na nápoje a bagety či čistými toaletami. Manželka a dve deti, s ktorými prišiel, sa hrajú v detskom kútiku.
„Policajti boli milí, hovoria radšej slovensky, ale vedia aj anglicky,“ dodáva zrozumiteľnou slovenčinou. Nesťažuje sa ani dvojica Brazílčanov. Za tých však všetko podstatné vybavila firma, pre ktorú prišli pracovať. Len biometrické meranie museli absolvovať osobne.
Skúsenosť s vybavovačmi majú aj brazílski zamestnanci IBM, o ich papiere sa však našťastie postarala firma. Zdroj: Maňo Štrauch
Stále tí „vybavovači“
Vchod do budovy strážia policajt a policajtka. Od cudzincov si pýtajú doklad totožnosti a zaujíma ich aj účel návštevy. Až potom ich pustia ďalej – k stroju na poradové lístky. Ten na pôvodnom pracovisku nebol a cudzincom strpčovali život neoficiálne poradovníky a predbiehanie. Neprehľadnú situáciu komerčne využívali „vybavovači“, ktorí aj vďaka známostiam s policajtmi vedeli žiadosti vybaviť rýchlejšie. Zdá sa, že táto prax sa celkom neskončila.
„Ráno nás pred budovou obchádzal človek s papierom, že sa máme zapísať, vraj je to poradovník,“ hovorí Brazílčan Leandro Souza, ktorý prišiel na Slovensko za prácou v IBM. Policajt vyťahuje z koša pokrčený papier. Je na ňom 33 mien. Funguje to tak, že „vybavovači“, zväčša z komerčných agentúr, ktoré cudzincom pomáhajú pri vybavovaní dokumentov, prídu v noci pred budovu polície, aby obsadili prvé miesto v rade. Prichádzajúcim potom tvrdia, že sa musia zapísať do poradovníka.
Na prvých miestach však už majú zapísaných klientov agentúry, ktorí potom prídu pohodlne až v čase, keď policajti otvoria budovu a idú dnu ako prví bez čakania. „My to nerešpektujeme. Zoznam sme hodili rovno do koša,“ tvrdí riaditeľka pracoviska na Regrútskej Yvona Matisková.
Počet zamestnaných cudzincov na Slovensku
PRAMEŇ: ÚPSVaR, * K 30. aprílu 2018
Boj s nedostatkami
Cudzincov z tretích krajín mimo EÚ volajú policajti aj tretiaci. Po opadnutí záujmu o prácu u nás zo strany Rumunov a Bulharov žiadajú o povolenia najmä Srbi, Ukrajinci či Vietnamci. Na starom pracovisku ich vybavovali piati policajti, na novom ich je 19, ďalší štyria majú na starosti občanov EÚ. „Dnes sme prijali 272 žiadostí, z toho nula bolo odmietnutých pre nekompletnosť,“ hovorí Y. Matisková.
Členovia fejsbúkovej skupiny Cudzinci v Bratislave si zmeny skôr pochvaľujú, niektorí, najmä z krajín na západ od Slovenska, majú ešte výhrady. „Nie je to také hrozné ako predtým, ale od dobrého či akceptovateľného to má ešte ďaleko,“ tvrdí nemecký hudobník Zoltan Daraban. Ďalší diskutujúci pridáva príbeh kolegyne, ktorej posunuli termín a musela právnikovi, ktorý bol s ňou, zaplatiť za ďalšie tri hodiny čakania.
Aj nám sa už v úvode podarí zaseknúť. Stroj na poradové lístky je
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?