Takéto konferencie pre študentov sú v rôznych variáciách po celom svete, ale konferencia v Bostone, kde sídli Harvard, sa považuje za najprestížnejšie a najväčšie podujatie svojho druhu. Tento rok sa na nej zúčastnili delegáti z 3 300 stredných škôl z 50 krajín sveta vrátane Slovenska.

Dostala sa na ňu výprava siedmich stredoškolákov z bratislavskej LEAF Academy. Tá sídli v netradičných priestoroch historickej budovy bývalej portugalskej ambasády, ktorá pre laika pripomína priestory ako z filmu Harry Potter. Navštevujú ju talentovaní študenti. Štúdium prebieha v angličtine a je odlišné od klasického štátneho vzdelávania. Po skončení štúdia dostávajú stredoškoláci medzinárodne uznávaný diplom a drvivá väčšina z nich pokračuje v štúdiu na zahraničných univerzitách.

Konferencia v Bostone tak bola pre slovenskú výpravu veľkou výzvou a príležitosťou, ako získať cenné skúsenosti a overiť si, že v angličtine dokážu spontánne riešiť celosvetové dilemy, tvrdia súhlasne stredoškoláčky Silvia Filová, Sára Soľárová a Sabina Šimková.

Dôležitý je predpoklad študenta

Dostať sa na konferenciu je dosť komplikované a kľúčom na prijatie je pedantne vyplnená prihláška. „Nestačí zadať meno, vek a školu. Esejovou formou im totiž musíte vysvetliť, prečo ste vhodný kandidát, prečo by ste mali byť pridanou hodnotou konferencie a aké skúsenosti máte s podobnými konferenciami,“ vysvetľuje Silvia s tým, že nad samotnou prihláškou strávili niekoľko hodín, aby bola dokonalá.

Pri otázkach a odpovediach k jednotlivým rezolúciám sa zviditeľnili pohotoví a rozhľadení študenti

Harvard si dá na selekcii študentov veľmi záležať. Prihliada napríklad aj na takú maličkosť, ako dokážete študent zúročiť skúsenosť z Harvardu po návrate domov. „Celá misia a vízia Spojených národov sa cez nás posúva do lokálnych komunít a medzi ľudí, ktorí nemali príležitosť ísť (na konferenciu) na Harvard,“ vysvetľuje Sára.

Vyskúšať si život delegáta v OSN môžu aj študenti

Sára Soľárová Zdroj: Maňo Štrauch

Vlani sa táto šikovná študentka rozhodla spolu s troma spolužiakmi zorganizovať prvé slovenské národné kolo Modelového Európskeho Parlamentu, kde sa o európskych problémoch podobne ako v OSN rokuje a debatuje vo výboroch. Tento rok v máji bude druhé kolo. Stane sa znova jeho prezidentkou a rada by ho vďaka skúsenosti z Harvardu posunula na vyššiu úroveň.

Sabina zasa vyhrala národnú súťaž v písaní eseje o detskej nútenej práci v krajinách tretieho sveta a od 15 rokov sa zúčastnila na šiestich podobných konferenciách, kde si zlepšila angličtinu v praxi a argumentačné schopnosti. Silvia so spolužiakmi stojí za projektom W Statement, prostredníctvom ktorého poukazujú na mieru korupcie na Slovensku. Okrem toho je zakladateľkou projektu Na káve s možnosťami, čo je event, ktorý ukazuje stredoškolákom ich možnosti vzdelávania, boja proti korupcii či mimoškolských aktivít.