Zbohom, Slovensko, hovoria každý rok po maturite tisíce mladých nadaných ľudí. Podľa údajov organizácie UNESCO z roku 2020 študovalo v zahraničí vyše 30-tisíc Slovákov. Domov sa vráti iba každý druhý.
Medzi vyspelými štátmi to nie je obvyklé. „V krajinách OECD pripadajú na každého domáceho študenta študujúceho v zahraničí štyria študenti prichádzajúci zo zahraničia, pričom v Austrálii a Spojenom kráľovstve tento pomer presahuje desať percent,“ uvádza OECD vo svojej minuloročnej publikácii zameranej na vzdelávanie. Následne vymenúva výnimky z tohto pravidla, kde je pomer dovoz/vývoz mozgov menší ako 0,5. Sú nimi Kolumbia, Luxembursko a Slovensko.
Česko hrá prím
Spomínané Spojené kráľovstvo a Austrália lákajú Slovákov. Sú ich druhou, respektíve ôsmou najčastejšou voľbou. Znalosť angličtiny zohráva úlohu aj pri ceste za štúdiom v USA. Hlavnou destináciou, ktorá víťazí u siedmich z desiatich emigrujúcich maturantov, však zostáva susedné Česko. Už od začiatku tohto storočia sa počet slovenských študentov v ČR pohybuje nad 21-tisíc.
Magnetizmus západného suseda dokazuje aj to, že k najväčšiemu odlivu mozgov dochádza v okresoch ležiacich v blízkosti slovensko-českej hranice, zvlášť v Trenčianskom kraji. Podľa údajov Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP) v týchto regiónoch mizne do zahraničia štrnásť až devätnásť percent maturantov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?