Na históriu predkov nadviazali manželia Olga a Pavol Loveckí, keď sa v roku 1992 dostali vďaka reštitúciám k pôde a vinohradu, ktoré im komunisti po vojne vyvlastnili. Ich deti dopĺňajú, že vinárska tradícia sa týka len samotného priestoru, kde sa realizuje. Inak je takmer všetko úplne iné ako v predvojnovom období. Vrátane značky. Predtým sa tu totiž vyrábalo víno pod názvom K trom boxerom.

„V tom čase bol boxer novým vyšľachteným plemenom psa. Môj prastrýko bol nadšencom tohto plemena a jedným zo zakladajúcich členov klubu boxerov na Slovensku. No nepokračovali sme v tom, už to stratilo zmysel. A keď na majer prišli deti, nechcela som, aby na niečo nadväzovali. Mali už svoje predstavy a prišli s názvom Slobodné vinárstvo,“ spomína mama Olga Lovecká.

Tvorcovia oranžového vína, ktoré ocenil aj Guardian: Učíme sa deliť si zodpovednosť

Rodinná „stráž“ Slobodného vinárstva na Majeri Zemianske Sady Zdroj: Miroslava Spodniaková

Dodáva tiež, že čo sa týka vinárstva, tak v ňom prenechávajú s manželom všetko na deti. Označujú ho za ich emancipačný projekt. V prípade ostatnej poľnohospodárskej pôdy a jej využitia je však stále hlavou rodiny otec Pavol. No vzhľadom na jeho pokročilejší vek sa už zvyšok rodiny snaží „angažovať“ ho len v najvážnejších situáciách, keď si sami nevedia rady.

Loveckí majú dve dcéry – Katarínu a Agnes. Agnes je spolu s Michalom Kuropkom, manželom Kataríny, konateľkou a vlastníčkou vinárstva. Vo firme však pôsobia aj ich partneri – Katarína, ako aj Agnesina partnerka Andrea Jesenáková. Hoci je vinárstvo vecou piatej generácie, deti vďačia rodičom za veľa. Vďaka ich rozumným rozhodnutiam mohli začať s vínom v roku 2010 už so všetkým potrebným – revitalizovaným viničom aj rôznym zariadením. Nábeh tak bol na bežné pomery relatívne rýchly, stačil im naň jeden polrok.

Kohút v logu

Neprehliadnuteľnou súčasťou Slobodného vinárstva je jeho logo. Spája kohútiu hlavu s postavou muža v obleku. Rodina oslovila mnohých známych umelcov, víťaz súťaže o logo mohol vyhrať víno. Podmienku mali len jedinú – muselo na ňom byť autentické zviera, ktoré v tom čase skutočne na statku žilo (a nemala to byť mačka). Zvíťazil nápad z dielne umelkyne Edity Klembas s kohútom, ktorý bol v tom čase pánom dvora.

Vinári kohút
Zdroj: TREND.sk
Vinári kohút

Zdroj: TREND.sk

Sloboda vo všetkom

V dvoch vinohradníckych honoch pestuje rodina rôzne odrody vína – Rulandské šedé, Rizling rýnsky, Savignon, ale aj napríklad Frankovku modrú či Alibernet. Vinárstvo je len menšou časťou jej aktivít. I keď jedinou, ktorej výrobu aj finalizujú. Spracúvajú totiž ešte mak. Ale najviac pôdy zaberá pestovanie hustosiatych obilnín a kukurice, ktorú spolu s ďalšími plodinami predávajú do okolitých podnikov. Aj víno najskôr manželia Loveckí predávali do neďalekého podniku Huberta, ale keď za nimi na majer prišli deti s tým, že budú robiť víno, tak ich v tom rodičia maximálne podporili.

„Hovoriť o nejakej storočnej vinárskej tradícii sa v našom prípade nedá aj preto, že v krajinách, kde má vinohradníctvo a vinárstvo skutočne takú dlhú históriu, to znamená oveľa viac, ako len pestovať sto rokov na nejakom území vinič,“ tvrdí dcéra Katarína Kuropková Lovecká. „Tam tí nasledovníci skutočne vyrastali pod dozorom svojich predkov, odpozorovali od nich spôsoby práce a spolu vína ochutnávali. To bolo na Slovensku historicky prerušené.“

Tvorcovia oranžového vína, ktoré ocenil aj Guardian: Učíme sa deliť si zodpovednosť

Zdroj: TREND.sk

„Čím je v rodinnej firme viac ľudí, tým dôležitejšie je delenie funkcií.“

Vďaka „novej krvi“ Slobodnému vinárstvu trvalo oveľa kratšie ako iným podobným podnikom prísť na trh s inovatívnymi prístupmi. „Určite to súvisí aj s tým, že nikto z nás neštudoval enológiu. Púšťame sa odvážnejšie do vecí, ktoré už určite skúšajú aj inde, ale na Slovensku stále veľmi výnimočne,“ dodáva dcéra Agnes. Ona sama vyštudovala ekonómiu a je členkou rockovej skupiny. Staršia Katarína je advokátka a jej manžel Michal zase roky pôsobil ako daňový konzultant, naposledy v renomovanej právnickej firme.

„Že sme Slobodné vinárstvo, platí vo všetkom. Experimentovať s vínami máme možnosť vďaka tomu, že máme vlastné hrozno. Nemusíme si ho kupovať. K výrobe oranžových vín dozrievajúcich na šupkách sme prišli intuitívne. Pretože to, čo ostalo po vyprešovaní, bolo niečo krásne,“ dopĺňa Katarína. No aj intuícia má svoje obmedzenie – skúsenosti z poslednej sezóny môžu zužitkovať najskôr o rok, pri ďalšej oberačke.

Tvorcovia oranžového vína, ktoré ocenil aj Guardian: Učíme sa deliť si zodpovednosť

Slobodné vinárstvo Zdroj: Miroslava Spodniaková