3. Projekty, kde ste?
Národná koncepcia informatizácie verejnej správy bola podmienkou čerpania ďalšej eurofondovej miliardy. Skratku OPIS nahradila ďalšia, OPII (Operačný program Integrovaná infraštruktúra). Tempo, akým sa rozbehli nové projekty, prekvapilo aj najväčších optimistov – nerozbehli sa vôbec.
Časť ítečkových biznismenov hádže vinu na aktivistov, ktorí požadujú lepší dohľad nad míňaním peňazí a aby projekty mali zmysel a prinášali úžitok (prípadne aj zážitok) používateľovi. Čo už, hádzať vinu na aktivistov je také slovenské...
Ibaže nejde len o aktivistov, opatrnejší prístup oproti minulosti zvolil aj vicepremiér Peter Pellegrini. Aj tak sa však našli projekty, ktoré preleteli pod radarom. Napríklad taký Edunet na dodávku internetu (alebo ak chcete, virtuálnej privátnej siete) pre slovenské školy za 80 miliónov eur na štyri roky. Ministerstvu školstva stačilo nekomunikovať s kritikmi tendra, ktorí požadovali, aby sa celá záležitosť najprv zanalyzovala a vyhodnotili sa možné alternatívy.
4. Poďte k nám robiť
Projekty nie je to jediné, čo ítečkovým firmám chýba. Čoraz zúfalejšie hľadajú aj ľudí – potenciálnych zamestnancov so skúsenosťami alebo aspoň motiváciou. ITAS vypočítal, že v súčasnosti na Slovensku na ítečkových pozíciách (nielen v IT firmách) pracuje 65-tisíc ľudí. A že do roku 2020 budú firmy márne hľadať až dvadsaťtisíc ľudí, pričom problém budú mať najmä neítečkové firmy a verejná správa.
Čo s tým? ITAS napríklad navrhuje, aby sa upravilo financovanie vysokých škôl – zavedením diferencovaného príspevku pre tie fakulty, ktoré pripravujú najviac absolventov pre potreby praxe. Najnovšie sa čaká, ako tieto výzvy adresuje reforma Učiace sa Slovensko.
5. J&T v telekomoch
Vlani do slovenského telekomunikačného sektora vstúpil nový investor. Jeden z najväčších podnikov, Benestru, od amerických majiteľov kúpil Sandberg Capital expartnera J&T Martina Fedora, ktorý spravuje aj peniaze tejto finančnej skupiny. Tej skupiny, ktorá bola v minulosti v médiách spájaná s prevádzkovateľom anténovej televízie Towercom, takže to s Benestrou možno úplná premiéra nebola...
Isté je, že nový investor má chuť na ďalšie akvizície. V máji ohlásil fúziu Benestry so Swanom, zatiaľ jeho fixnou časťou. Projekt štvrtého mobilného operátora, ktorý pred Swan rozbehol pol druha rokom rozbehol, je pre Sandberg primladý.
Práve finančne náročná Štvorka je poslednou kvapkou, aby skupina Danubiatel, kam Swan patrí, do svojich projektov pustila externých investorov. Tretinu Swan Mobilu už predala českému Avantu.