1. Slovensko má e-vicepremiéra
Minuloročné parlamentné voľby nevygenerovali len vládu, ktorá deklaruje ambíciu byť hrádzou proti extrémizmu (sami posúďte, s akým úspechom). V kabinete pod vedením staronového premiéra vznikol tiež nový post podpredsedu vlády pre informatizáciu (a investície – a vlastne v opačnom poradí v názve).
Toľko potrebná oblasť verejného záujmu tak dostala dosiaľ najvyššieho politického sponzora. Vyšším by bol len premiér, ako sa to kedysi stalo v Estónsku, ale Slovensko evidentne nie je Estónsko... Úlohu vyrobiť ho z neho si celkom logicky vzal na plecia Digitálny líder Peter Pellegrini.
Logicky preto, že okolo informatizácie sa točil – niekedy viac, niekedy menej – od roku 2006. Najprv v národnej rade, potom na ministerstve financií, neskôr na ministerstve školstva a nakoniec opäť v národnej rade. Nie je teda žiadny nováčik, napriek tomu doňho IT sektor aj ítečkoví aktivisti vložili nádeje, ktoré sa zvyčajne vkladajú do ľudí, prinášajúcich celkom nový vietor, myslenie a ľudí.
Minimálne v prípade nových ľudí mal k tomu P. Pellegrini dobre vykročené. Veľká časť tímu, ktorá informatizáciu zastrešovala na ministerstve financií na čele s vtedajším sekčným šéfom Pavlom Bojňanským, do nového pôsobiska nenastúpila. Vízia vytvorenia „nového, dynamického tímu s novým pohľadom na vec a novými prístupmi“ však narazila na (ne)ochotu šikovných ľudí pracovať pre vládu. A neodrádzajú ich len slabé platy.
Zdroj: Sita/Martin Havran
2. Reštart informatizácie
Na projekty informatizácie sa od roku 2006 minula jedna miliarda eurofondových eur, ale efekty ktovieako necítiť. Je celkom možné, že časť zdrojov sa využila na veci, ktoré bežní používatelia (občania, podnikatelia) nevidia, ítečkári tomu hovoria back office. Ale že sa zabudlo na front office, respektíve že dostal podobu portálu Slovensko.sk, to je... to je škandál.
A tak nová vláda dostala na stôl celý rad odporúčaní, čo s informatizáciou ďalej, ako ju reštartovať. Napríklad IT Asociácia Slovenska zdôraznila reformu štátnej správy, tvorbu na verejnosť orientovaných (online) služieb a dôsledné uplatňovanie princípu „jedenkrát a dosť“.
Ak vám to znie povedome, porucha nie je vo vašom prijímači. Áno, už sme to tu mali. A áno, neostalo len pri návrhoch. Na jeseň Slovensko dostalo nový plán pre e-government, Národnú koncepciu informatizácie verejnej správy, na ktorom úrad Petra Pellegriniho spolupracoval s profesijnými združeniami, ako sú ITAS a Slovensko.digital.
Kľúčovým princípom koncepcie je hodnota za peniaze. Pri výbere nových projektov má rozhodovať orientácia na pridanú hodnotu štátnych IT a reformný zámer, ktorý má inovovať a modernizovať procesy na úradoch. Ráta sa tiež so zverejňovaním dodávateľských štruktúr IT projektov a verejnou kontrolou projektových štúdií.
- Tip: Prečítajte si rozhovor s trojicou lídrov združenia Slovensko.Digital.
Zdroj: Maňo Štrauch