Algarve – more a výhľady
Západná časť Európy je trochu zaznávaná, lebo more, resp. v tomto prípade oceán je skôr pre otužilcov. Studenú vodu však určite vyvážia krásy pobrežia. S portugalským Algarve je to tak isto ako s Malorkou a Tenerife. Nájdete tu turistické betónové džungle, ale aj pôvabné mestečká, kde je dovolenka pri mori naozaj príjemným oddychom. Odporúčame napríklad Carvoeiro, asi 60 km západne od letiska Faro. Boli sme tu mimo sezóny a vtedy pôsobilo ospanlivo, ale tak príjemne, nie mŕtvo. V sezóne je tu určite o poznanie živšie, ale keďže na okolí nie sú (s výnimkou jedného) veľké hotelové komplexy, ale apartmánové „holiday village“, hlava na hlave tu nie je ani vtedy.
Priamo v mestečku je krásna široká pláž a od nej vedie dobre značený turistický chodník pobrežím až k známym skalným útvarom na Praia da Marinha, ktoré sú na každej pohľadnici z Algarve. Práve toto je tá najmalebnejšia časť Algarve. Býva sa tu v apartmánoch na skalných útesoch, každý deň môžete chodiť pozorovať západ slnka, sú tu krásne a dobre prístupné piesočnaté pláže, golfové ihrisko, dajú sa robiť výlety do vnútrozemia. Ani do Lisabonu to nie je ďaleko.
Zdroj: Jarmila Horváthová
Kto chce skúmať najbližšie okolie Carvoeira, dobrú službu mu poskytne kyvadlový mikrobus, ktorý robí okruh po okolitých dedinách a plážach. Veľmi obľúbené sú výlety loďkou popri pobreží, absolvovali sme ho aj my. Boli sme zvedaví, ako vyzerá pobrežie z mora, z inej perspektívy. Ale nie je to nevyhnutné, zhora z útesov je pohľad krajší.
Keďže väčšina ubytovania sú apartmány, maximálne s raňajkami, je tu množstvo reštaurácií. Kto má rád ryby, môže sa tu cítiť ako v raji. Ceny sú podobné bratislavským alebo nižšie, fľaša kvalitného „house wine“ stojí okolo sedem až osem eur a Vinho Verde 11 až 12 eur, jednoducho pohoda.
Ako sa sem dostať? Opäť buď s CK, alebo individuálne letecky z Viedne priamo do Fara. Z Fara do Carvoeira aj naspäť si možno cez internet kúpiť dopravu mikrobusom. Zabezpečuje ju niekoľko spoločností, stanovištia majú pred letiskovou halou, stačí prísť s vytlačenou objednávkou k tomu „svojmu“.
Zdroj: Jarmila Horváthová
Mykonos – more a zábava
Grécke ostrovy majú svoje čaro a o Mykonose to platí obzvlášť. To je presne to Grécko z plagátov – biele domčeky a farebné okenice. Iné tu ani nie sú. Na Mykonos sa chodí kúpať, slniť, dobre jesť a žúrovať. Na poznávanie tu toho veľa nie je, celý ostrov má totiž 10 x 15 kilometrov a je navyše nezalesnený. No pláže a more sú z tých najfajnejších. Sú skvelo vybavené, ležadlá na niektorých sa už pred rokmi vyrovnali tým pri bazénoch päťhviezdičkových hotelov. Na niektoré pláže sa dá dostať aj verejnou dopravou, na iné člnom a na ďalšie len na požičanom skútri či aute.
Zdroj: Jarmila Horváthová
Keďže cesty sú tu úzke a kľukaté, lepším dopravným prostriedkom na požičanie ako auto sa nám videl moped alebo štvorkolka. Bývať sa dá v niektorom z hotelíkov rušného hlavného mesta, kde je množstvo reštaurácií a barov so zábavou do rána. Ale stačí prejsť o dve uličky ďalej a ste v inom svete. S babkami posedávajúcimi na priedomí a všadeprítomnými mačkami. Alebo sa ubytovať v ešte pokojnejšom Ornose. Kto by chcel predsa len nejaké poznávanie, môže si kúpiť plavbu na neďaleký ostrovček Dilos (Délos), ktorý je významnou archeologickou lokalitou a je zaradený do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Ako sa sem dostať? Cez CK alebo individuálne charterovým letom z Viedne. A z letiska na ubytovanie taxíkom, prípadne si dohodnúť odvoz s hotelom.
Mlyny na ostrove Mykonos Zdroj: Jarmila Horváthová
Kde dovolenkuje šéfkuchár a somelierka
Známy šéfkuchár Jaroslav Žídek priznáva, že roky na dovolenku vôbec nechodil, začal len nedávno. „Srdcovou záležitosťou sa pre našu rodinu stala Portorož v Slovinsku. Chodíme tam už päť rokov do toho istého hotela. Vychutnáme si to pred sezónou, keď je tam menej turistov, a robíme výlety do okolia. Predovšetkým si užívame dobrú kuchyňu, máme svoju obľúbenú reštauráciu, kde nás už poznajú a každý rok čakajú.“ Prezidentka Asociácie somelierov SR Beata Vlnková hovorí, že sa na letnú dovolenku snaží ísť tam, kde je more aj víno. Má rada grécke ostrovy a odporúča ochutnať vynikajúce grécke autochtónne (pôvodné) odrody. Páčilo sa jej aj na Cypre, pri Paphose. „Pri mori bolo veľmi horúco a nevedela som si predstaviť, aké víno tu môžu dorábať. Keď sme však prešli 40 km do hôr, do výšky okolo tisíc metrov, teploty klesli a vo vinárstve Vouni Panayia sme objavili krásne svieže biele víno z odrody Xynisteri.“ Odporúča aj Madeiru – čarovný ostrov s jediným „pečeným“ vínom na svete.
Dovolenka s deťmi zdražela
Dlhé roky bolo zvykom, že ak cestovala dvojica na dovolenku s dieťaťom, tak to bolo na prístelke zadarmo, resp. sa zaň platili len letiskové poplatky. Alebo malo aspoň výraznú zľavu. Niekedy platila aj pre dve deti, a to do veku šesť, 12 a dokonca aj do 15 rokov. To je, zdá sa, už minulosťou. Podľa miniprieskumu, ktorý sme robili v ponuke nemeckých rakúskych aj slovenských cestových kancelárií, pobytov, kde má napríklad trojročné dieťa na prístelke pobyt zadarmo alebo s výraznou zľavou, výrazne ubudlo. Napríklad z ponuky jednej nemeckej cestovnej kancelárie, ktorá má zastúpenie aj na Slovensku, sme pozerali asi desať hotelov s leteckou dopravou a okrem dvoch, kde malo dieťa 30-percentnú zľavu, v ostatných platilo plnú cenu ako dospelý. Ponuka slovenských CK je o niečo milosrdnejšia, našli sme dosť hotelov s 50-percentnou zľavou pre dieťa. Paušál, ktorý bol zlomkom ceny dospelého plus letiskové poplatky, sa dá väčšinou nájsť v špeciálnej sekcii rodinné dovolenky alebo pobyty.
Kam chodia experti
Majiteľ CK Fifo Tibor Bajaník: „Hoci už 27 rokov pripravujem pobyty pri mori našim klientom, ja sám dokážem ležať na pláži maximálne tri dni.“ Toto priznanie asi najlepšie vystihuje, ako dovolenkujú v lete pri mori ľudia z cestovných kancelárií. T. Bajaník hovorí, že vždy chodí s rodinou na nové miesta, naposledy to bol južný Cyprus. „Vyhľadávam menšie hotely s osobnejšou atmosférou a vyšším štandardom služieb, kde sa po dvoch-troch dňoch hostia navzájom poznajú a zdravia. Nikdy však nesmie chýbať možnosť cestovať po okolí,“ hovorí. „Pravé orechové“ je pre neho kombinácia cestovania a obdivovania umenia, v poslednom čase ho uchvátilo španielske Toledo.
Riaditeľka CK Satur Nora Fedorová nedá dopustiť na grécke ostrovy. Hovorí, že už tri roky si s rodinou a kamarátmi prenajímajú dom pri mori, vždy na inom ostrove. „Máme radi grécku kuchyňu, ľudí, more a malé pláže bez ľudí. Moji štyria chlapi obľubujú vodné športy a aktívnu dovolenku, takže dovolenka na plachetnici je v lete druhou dovolenkovou alternatívou. Vtedy brázdime ostrovy v Grécku alebo Chorvátsku.“
Ľuboš Fellner z CK Bubo hovorí, že má rád počas dovolenky kontrasty – náročné outdoorové aktivity a po nich oddych v luxusnom hoteli. „Tento rok síce ideme v lete celá rodina do Kuala Lumpuru a Singapuru, ale veľa rokov som chodil s mojimi staršími deťmi na outdoorové dovolenky do stanu. Na Slovensku to nie je populárne, ale moje deti to milujú. Raftujeme, jazdíme na koňoch, robíme náročnú turistiku. Vyšli sme napríklad na najvyššie vrchy Škandinávie, severnej Afriky, Čiernej Hory, Korziky či Grécka,“ vymenúva.