Pretože podľa správ od hotelierov zo Stredomoria aj cestovných kancelárií (CK) z celej Európy, slovenské nevynímajúc, sa hotely v Španielsku, Grécku, Taliansku aj Chorvátsku obsadzujú rýchlejšie ako po minulé roky. Samozrejme, že vždy sa ešte niečo aj cez prázdniny nájde, ale nemusí to byť presne, čo ste si predstavovali.

Tí, ktorí nemajú slovo dovolenka pri mori nevyhnutne spojené s pojmom školské prázdniny, dlhá široká pláž, teplé more, hotel s animáciami a all inclusive, to majú s výberom jednoduchšie. Lebo pekných miest pri európskych moriach je viac než dosť. Niektoré z nich, ktoré sme v minulých rokoch navštívili, ponúkame ako inšpiráciu, kam sa (prípadne) vybrať.

Sú síce v európskych turistických baštách, ako je Španielsko, Grécko, Portugalsko, ale všetky sú na miestach, ktoré zatiaľ nie sú až tak zasiahnuté masovým turizmom. Aj keď aj tu platí – kto sa chce pri mori vyhnúť davom, ide k nemu pred prázdninami alebo po nich.

Tipy na letnú dovolenku bez davov turistov

Národný park Teide na ostrove Telterife Zdroj: Jarmila Horváthová

Malorka – more a hory

Preplnené pláže, betónové džungle hotelov, divoké žúry, opitá mládež – áno, aj to je Malorka. Má však aj inú tvár – hory, prírodu, krásne malé pôvabné zálivy.

Naším tipom pre tých, ktorí majú radi kombináciu hôr a mora, je severozápad Malorky a konkrétne mestečko Port de Soller 30 km od hlavného mesta Palma de Mallorca. Nachádza sa v peknom zálive a hneď nad ním sa vypína pohorie Serra de Tramuntana. Je to malé letovisko s jachtovým prístavom a peknou plážou, ktoré je obľúbeným cieľom výletov turistov z ostatných častí ostrova.

Z neďalekého mesta Soller sem jazdí totiž historická drevená električka, ktorá patrí medzi atrakcie celej Malorky. Hlavný dôvod, prečo sem prísť, je spojenie mora a hôr. Možnosti turistiky v okolí sú nepreberné. Ak si sami do hôr netrúfate, robia tu aj organizované túry. Pešo popri pobreží sa dá ísť do pôvabnej dediny Deiá, kde sú vynikajúce reštaurácie.

Tipy na letnú dovolenku bez davov turistov

Dedinka Carvoeiro na portugalskom Algarve Zdroj: Jarmila Horváthová

Ostatné časti ostrova sa najlepšie spoznávajú buď na požičanom aute, alebo miestnou dopravou. Jej sieť je hustá a bez problémov sa dá dostať z jednej strany ostrova na druhú, akurát je pomerne drahá. Za návštevu určite stojí hlavné mesto či pláž s bielym pieskom Playa Es Trenc na juhu pri meste Colonia de San Jordi.

Ako sa sem dostať? Buď si kúpiť pobyt cez CK, alebo individuálne – na Malorku sa lieta priamo z Bratislavy a z letiska do Port de Soller prenajatým autom alebo autobusom.

Tipy na letnú dovolenku bez davov turistov

Jachty na Malorke Zdroj: Jarmila Horváthová

Tenerife – more a tradície

Letieť na najväčší z Kanárskych ostrovov v lete, keď je aj na Slovensku teplo, je ako nosiť drevo do lesa, poviete si možno... ale my sme boli na Tenerife v júni a malo to svoje čaro. Aj na Tenerife, podobne ako na Malorke, sú miesta masového turizmu, tie sú na juhu ostrova, napr. Playa de Americas.

My odporúčame sever, ktorý je síce tiež turistický, ale oveľa autentickejší. Výborným východiskom na spoznávanie ostrova je mesto Puerto de la Cruz. Je to vlastne bežné kanárske mesto (aj keď hotelov je tu dosť), obklopené kopcami s bujnou vegetáciou.

Oceán tu býva celkom rozbúrený, takže kto má ako hlavnú prioritu dovolenky kúpanie, tu asi nie je správne. No kto si chce užiť tunajší spôsob života a spoznávať ostrov, rozhodne áno. Priamo v Puerto de la Cruz je krásna zoo Loro Park, vyhlásená za druhú najlepšiu zoo sveta, a tiež pôsobivé kúpalisko na útesoch s velikánskymi umelými lagúnami na plávanie Lago Martinez. Tiež sa dá urobiť výlet do neďalekých historických mestečiek La Orotava a San Cristobal de la Laguna.

Tipy na letnú dovolenku bez davov turistov

Hudobník v mestečku La Orotava, Tenerife Zdroj: Jarmila Horváthová

Puerto de la Cruz je ideálnym východiskom na túry po okolitých kopcoch – je tu niekoľko agentúr, ktoré ich ponúkajú aj so sprievodcami, stačí sa pozerať okolo seba a určite natrafíte na ich plagátiky. Zážitkom je aj výlet do národného parku Teide so sopečnou krajinou okolo rovnomennej sopky. Ten sa dá v pohode zvládnuť aj individuálne prenajatým autom alebo verejnou dopravou.

Jún je tu mesiacom ľudových slávností. Zažili sme tu dve s úžasnými krojovanými sprievodmi. Keďže ostrov je hornatý, šoférovanie vyžaduje istú dávku zručnosti a v mestečkách je niekedy problém zaparkovať. Miestna doprava je však výborne zorganizovaná, autobusmi sa dá dostať všade. Určite odporúčame urobiť si výlet aj na susedný ostrov La Gomera. Najkomfortnejšie je kúpiť si organizovaný výlet cez miestnu agentúru.

Ako sa sem dostať: s CK alebo individuálne sa na Tenerife lieta priamo z Viedne. Z letiska Tenerife Sud je to do Puerto de la Cruz 90 kilometrov, autobusy chodia každú pol hodinu.

Tipy na letnú dovolenku bez davov turistov

Kvetinová slávnosť na Tenerife Zdroj: Jarmila Horváthová