Odpustená daň z príjmu

Na výstavbu závodu v Strečne získala spoločnosť Franke Slovakia nepriamu investičnú pomoc od slovenskej vlády. Kabinet odklepol firme vo februári 2017 úľavu na dani z príjmu v maximálnej výške 3,9 milióna eur. Čerpanie stimulov je rozvrhnuté postupne od tohto roku až do roku 2024. Podmienkou je vytvorenie minimálne dvesto štyridsiatich nových pracovných miest a ich zachovanie aspoň počas nasledujúcich piatich rokov. Franke plánuje v Strečne výhľadovo zamestnať štyristo ľudí. Na porovnanie, v Žiline mali deväťdesiat pracovníkov s veľmi štíhlou organizačnou štruktúrou.

Na nábehu testovacej prevádzky v Strečne sa podieľal „mix“ skúsených aj novoprijatých zamestnancov. V súčasnosti tam pracuje už dvestopäťdesiat ľudí, z toho približne štyri pätiny sú nováčikovia. Najviac nových kolegov prijali priamo do výroby. V súvislosti s novými technológiami narástol aj počet údržbárov a logistov. V porovnaní s pôvodnou prevádzkou v Žiline vznikli v Strečne nové oddelenia a pozície, hlavne na inžinieringu, kvalite a nákupe.

Cudzinci na ceste

Z plánovaných štyroch stoviek zamestnancov v strečnianskom závode by mala byť viac ako polovica operátorov. „Napriek nadpriemerným mzdám máme problém s náborom ľudí na tieto pozície,“ ťažká si B. Doornkamp. Situácia na trhu práce nie je ružová. Podľa ústredia práce dosiahla augustová miera evidovanej nezamestnanosti v Žilinskom okrese 3,52 percenta. Nepatrí síce k úplne najnižším na Slovensku, no drží sa spoľahlivo pod aj tak nízkym celoštátnym priemerom, ktorý sa nachádza nad piatimi percentami.

Švajčiari z Franke hľadali základňu pre drezy, ukázali na Strečno

Franke Zdroj: Maňo Štrauch

Riešením pre naplnenie zamýšľaných personálnych kapacít vo Franke je aj nábor cudzincov. Zatiaľ ich firma na Slovensku nezamestnáva, no pre alarmujúcu situáciu na trhu práce to pravdepodobne v najbližšom čase urobí. V pláne majú prijať približne tri desiatky Ukrajincov. Prvá skupina operátorov výroby je aktuálne v štádiu prípravy pracovných povolení.

Spolu s rozširovaním výroby Franke na Slovensku zriadilo tiež inžiniersko-kompetenčné centrum, v ktorom pracuje zatiaľ do desať ľudí. „Kompozitné drezy sú produktom, ktorý sa musí kontinuálne inovovať a vyvíjať, ak chceme byť lídrom na trhu,“ zdôrazňuje B. Doornkamp. Zadaním pre kompetenčné centrum je preto prichádzať s novými dizajnmi drezov, typmi materiálov, ekologickými riešeniami či novými pracovnými postupmi.

Roboty aj zo Slovenska

Strečniansky závod Franke je unikátom v rámci koncernu, a to z pohľadu automatizačných riešení. Švajčiari do nich vložili viac ako desať miliónov eur. Momentálne majú nasadených v prevádzke pätnásť robotov, z toho dva na linke pre sypké materiály, desať pri výrobe fragranitových drezov a tri na produkciu tektonitových drezov. Využívajú ich primárne na obrábanie drezov, to znamená orezanie obrysov a vyrezanie otvorov na odpad, batériu alebo saponátový dávkovač. Firma tak šetrí čas, ale aj zdravie zamestnancov, ktorí nie sú vystavení prašnému prostrediu. Podľa šéfa Franke v Strečne vidia priestor na to, aby ešte viac znížili objem ručnej práce.

Švajčiari z Franke hľadali základňu pre drezy, ukázali na Strečno

Franke Zdroj: Maňo Štrauch

Výraznou zmenou v novej fabrike oproti žilinskému závodu je zapojenie automatickej linky na navažovanie pieskov a sypkých materiálov. Je to komplexné zariadenie, ktoré podľa plánu výroby nachystá materiál na konkrétny drez, naloží ho na automatický vláčik (AGV) a dopraví operátorovi priamo na pracovisko. Pokrok prináša tiež akési technologické srdce celej fabriky (zariadenie „sirup plant“), ktoré pripravuje tekuté chemikálie na automatickej báze a dopravuje ich sústavou potrubí na konkrétne pracovisko vo forme katalytického sirupu.

Partnerom Franke pri robotizácii linky na prípravu sypkých materiálov bola slovenská rodinná firma Robotec zo Sučian. V jej prospech rozhodli dobré referencie a povesť, rýchla dodacia doba či kvalita technologického riešenia.

Švajčiari z Franke hľadali základňu pre drezy, ukázali na Strečno

Franke Zdroj: Maňo Štrauch

Výbava aj do kuchyne McDonald’s

Švajčiarsky koncern Franke je rodinne vlastnený podnik. Založil ho Hermann Franke v roku 1911 v malom meste Rorschach. Neskôr sa firma presťahovala do Aarburgu, kde sa dodnes nachádza jej centrála.

Po smrti zakladateľa prevzal vedenie jeho syn Walter, ktorý naštartoval globálnu expanziu. V roku 1972 Franke rozbehla spoluprácu s americkou sieťou rýchleho občerstvenia McDonald’s. Svoju prvú kuchyňu inštalovala v jej mníchovskej reštaurácii. O tri roky neskôr preberá firmu Franke rodinný priateľ Willi Pieper, koncom 80. rokov sa na jej čelo stavia jeho syn a dnešný majiteľ Michael.

V súčasnosti patrí Franke pod hlavičku skupiny Artemis Holding a zaraďuje sa k najväčším výrobcom kuchynských drezov, sanitárnych výrobkov a zariadení pre gastronómiu. Kuchynské drezy a batérie značky Franke sa vyrábajú z troch druhov materiálu – antikora, fragranitu a tektonitu. Ich produkcia spadá pod divíziu kuchynských systémov, ktorá zahŕňa integrované systémy na prípravu potravín vrátane drezov, batérií, pracovných dosiek, digestorov a kuchynských spotrebičov. Je jednou zo štyroch základných divízií Franke a má tretinový podiel na celkových tržbách, ktoré v minulom roku dosiahli zhruba 2,1 miliardy švajčiarskych frankov (1,8 miliardy eur).

Skupina Franke sa od svojho založenia rozrástla na takmer sedemdesiat dcérskych spoločností v štyroch desiatkach krajín na piatich kontinentoch. Zamestnáva približne deväťtisíc ľudí, z nich najviac na starom kontinente. Vyváža produkty do viac ako sto krajín sveta, zhruba tri pätiny jej obratu generujú európske trhy.

Partneri projektu:

Švajčiari z Franke hľadali základňu pre drezy, ukázali na Strečno